Komentarz Piotra Kuczyńskiego: Tydzień przygotowań do końca półrocza

Xelion. Doradcy Finansowi
opublikowano: 22-06-2009, 09:15

W piątek w USA, tak jak i na całym świecie, najważniejsze było kwartalne wygasanie bieżącej serii licznych instrumentów pochodnych (kontrakty, opcje, warranty). Podczas takich sesji zmienność jest zazwyczaj duża, wolumen olbrzymi, a sesje kończą się niezbyt dużymi zmianami indeksów. Ta sesja od początku spełniała warunek zmienności i wolumenu. Pomagały bykom (podobnie jak w Europie) zapewnienia płynące z MFW i ze szczytu UE.

Wygasanie kontraktów na rynku akcji zredukowało wpływ zmiany indeksów na nastroje prawie do zera, więc pozostałe rynki poszły swoją drogą. Na przykład ropa też przez większość dnia drożały (ropa nawet całkiem mocno), ale nieudany atak na opór na rynku ropy (okolice 73 USD) i przygotowanie do wygasania w poniedziałek lipcowej serii kontraktów na ropę doprowadziły do pojawienia się w drugiej połowie sesji podaży, która zepchnęła cenę baryłki wyraźnie poniżej czwartkowego zamknięcia.

I właśnie spadek cen ropy jest winiony za zwrot indeksów na giełdach. Rzeczywiście, rosnące przedtem całkiem wyraźnie indeksy zawróciły i poszły w ślad za ropą, której spadek przeceniał akcje w sektorze paliwowym. Dobrze trzymał się NASDAQ, mimo spadku cen akcji Research in Motion. Ten producent BlackBerry opublikował po czwartkowej sesji raport kwartalny ze wzrostem zysku o 33 procent, ale obniżył prognozę na drugi kwartał. Drożały jednak akcje Microsoft – spółka znalazła się na liście spółek z rekomendacją „kupuj” przygotowanej przez Goldman Sachs. W końcu sesji nic istotnego się nie wydarzyło. S&P 500 zakończył dzień minimalnym, a NASDAQ jednoprocentowym wzrostem. Można więc powiedzieć, że tradycji (w dniu wygasania serii instrumentów pochodnych) stało się zadość.

    GPW rozpoczęła piątkową sesję od spadku indeksów, ale był on wyjątkowo mało przekonujący. Zdecydowanym pozytywem było to, że banki nie zareagowały na obniżenie ratingu przez agencję Moody’s. Indeks przez ponad dwie godziny przebywał w stabilnym trendzie bocznym nieco pod poziomem czwartkowego zamknięcia, ale już przed południem zaczął rosnąć zabarwiając się na zielono. Ten łagodny wzrost utrzymywał się do pobudki w USA. Wtedy to poprawiła się sytuacja na wszystkich giełdach, co natychmiast znalazło przełożenia na nasz rynek i indeks WIG20 zaczął szybko rosnąć. Im bliżej było do rozpoczęcia sesji w USA tym szybciej rosły ceny akcji.

    Wydawało się, że problemem będzie obrót, bo był stanowczo zbyt mały, ale w ostatniej godzinie gwałtownie wzrósł, dzięki czemu sesja była równie dużoobrotowa jak ta środowa. Indeks WIG20 odbił się od wsparcia, czyli od dolnego ograniczenia kanału trendu, ale w dniu wygasania kontraktów takiego wzrostu nie można traktować poważnie. To bardzo dobrze, że oddaliliśmy się od poziomu 1.900 pkt., ale to w najmniejszym stopniu nie zmniejsza zagrożenia, a sygnały sprzedaży obowiązują. Poza tym na wykresie można dopatrywać się małej formacji RGR z linią szyi na 1.900 pkt. i chociaż układ obrotów nie jest dla niej właściwy to obawy o jej wykreowanie (wtedy spadek przynajmniej do 1.750 pkt.) każą zachować olbrzymią ostrożność.


Piotr Kuczyński
główny analityk
Xelion. Doradcy Finansowi

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Xelion. Doradcy Finansowi

Polecane