Komentarz posesyjny Xeliona: Warto obserwować Chiny

Łukasz Bugaj
opublikowano: 12-08-2009, 17:00

Dzisiejszy dzień nie zapowiadał się nienajlepiej. Spadki w Azji i słabe otwarcie warszawskiego parkietu zapowiadało kontynuację spadków rozpoczętych wczoraj. Europejskie byki jednak nie dawały za  wygraną. Chęć do wzrostów wciąż jest przeogromna.

Zwyżki wspierają wspaniałe nastroje wśród inwestorów, które mierzone różnymi indeksami osiągają coraz wyższe poziomy. Ekonomiści podnoszą swoje prognozy co do wzrostu gospodarczego, więc powodów do zakupów nie brakuje, a gdy ceny po wczorajszych spadkach są trochę niższe to akcje rozchodzą się niczym na promocji. Trochę to niebezpieczne zachowanie, ale pozwala dość komfortowo obserwować obecną korektę, która nie powinna przybrać znamion wyprzedaży.

Widać jednak pierwsze ciemne chmury na dotąd bezchmurnym niebie. Mowa tutaj w szczególności o chińskiej giełdzie, która wyraźnie ugina się pod spekulacjami, iż podaż pieniądza w drugim półroczu nie będzie tak obfita jak w pierwszym. Źródło gotówki oczywiście nie wyschło, a sam Bank Centralny odżegnuje się, że polityki monetarnej nie będzie na razie zmieniał, ale inwestorów interesuje przyszłość, która pod względem płynności nie jawi się w zbyt kolorowych barwach. Nie może więc dziwić dzisiejsza przecena o prawie 5 proc. To zły znak dla innych rynków wschodzących,  w tym Polski.

Tym niemniej kupujących nie brakuje i niebezpieczne spadki na początku sesji w Warszawie wykorzystano do zakupów. Pomagały parkiety europejskie, które zachowywały się zdecydowanie lepiej. Nas było stać tylko na wzrost do wczorajszego zamknięcia, ale i on do końca sesji nie był utrzymany. Kosmetyczne spadki kontrastują ze zdecydowanymi wzrostami w Zachodniej Europie, czy prawie 3-procentową zwyżką na Węgrzech. 

Na froncie danych makroekonomicznych warto wspomnieć o spadku produkcji przemysłowej w strefie euro. Oczekiwano, co prawda, wzrostu, ale rynek danymi się zbytnio nie przejął. Ważniejszy będzie z pewnością komunikat Fed’u, ale to dopiero kwestia wieczorna, którą polscy inwestorzy będą analizowali w dniu jutrzejszym.

Zmianę nastojów wyraźnie widać na rynku walutowym. Rano złoty bardzo tracił, ale gdy giełdy odbiły się od dna to nasza waluta zaczęła się umacniać. Wyraźnie pomagał osłabiający się dolar oraz dane o bilansie płatniczym. W czerwcu Polska zanotowała bowiem już piątą z rzędu i największą od lutego nadwyżkę na rachunku obrotów bieżących bilansu płatniczego, do tego wyraźnie większą od prognoz. Fundamenty nadal więc wspierają i potwierdzają aprecjacyjny trend naszej waluty.

Łukasz Bugaj
Analityk Xelion Doradcy Finansowi

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Bugaj

Polecane