Komentarz Superfund TFI: Nadchodząca podaż

Jakub Bentke
opublikowano: 21-09-2009, 18:47

Poniedziałek nie przyniósł interesujących wydarzeń na warszawskim parkiecie. WIG20 spadł o 0,4 proc., po raz kolejny kontrastując z niewielkim, półprocentowym wzrostem SWIG80.

Wydaje się, że inwestorzy instutucjonalni obawiają się tytułowej podaży. PGE, Polkomtel i PKO BP to w sumie ok. 15 mld zł ofert.

Do tego dochodzą skarbowe "resztówki" i pozostałe "drobne" oferty - prawie 20 mld zł w relatywnie krótkim okresie. Można to porównać do sierpniowych rekordowych nabyć akcji przez fundusz inwestycyjne w wysokośći 400 mln zł. Prawdopodobnie możemy się spodziewać, wzorem poprzednich takich zmasowanych ofert, co najwyżej trendu bocznego, aż do wyczerpania się podaży.

Na poziomie poszczególnych spółek warto wspomnieć o rezygnacji PGNiG z ekspansji w sektor wielkiej chemii. Nie dziwi to, zważywszy na nadchodzącą spłatę zadłużenia i własne potrzeby inwestycyjne firmy. Negatywnie na notowania Vistuli wpłynęła decyzja sądu o upadłości Galerii Centrum, bez postępowania układowego. Spółka straciła ponad 4 proc. na skutek obaw dotyczących zobowiązań, jakie pozostaną do spłacenia po bankructwie jej spółki zależnej.

Ceny ropy spadły dzisiaj poniżej 70 USD. Przyczyniły się do tego rosnące zapasy i niższe od oczekiwań zużycie w sezonie letnim. Również umocnianie się dolara do euro sprawia, że inwestycje w surowce wydają się mniej atrakcyjne. Przełamanie poziomu 68 USD za baryłkę sugeruje zdaniem analityków duże prawdopodbieństwo dalszych spadków.

Jakub Bentke, CFA
Doradca Inwestycyjny
Superfund TFI

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jakub Bentke

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Świat / Komentarz Superfund TFI: Nadchodząca podaż