Komentarz walutowy XTB: Spokojny handel, niewielkie ruchy

Przemysław Kwiecień
opublikowano: 05-05-2009, 16:45

Mimo niewielkiej przeceny na początku handlu w Warszawie złoty we wtorek nie stracił wyraźnie do dolara i euro. Handel był wyjątkowo spokojny, co wiązało się z brakiem większych ruchów zarówno na  parze EUR/USD, jak i na rynkach giełdowych, gdzie jednak widać pewne objawy wykupienia, co potencjalnie rodzi ryzyko korekty. Ta zaś oznaczałaby również tańszego złotego.

Póki co złoty jednak wyraźniej nie traci, nie reagując także na prognozy rządu, które staną się bazą dla przygotowania budżetu na przyszły rok. Założenie wzrostu na poziomie 0,3-1,5% i inflacji na poziomie 1,5-1,9% w kontekście prognozy dochodów podatkowych można uznać za w miarę konserwatywne. Dla rynku ważniejsze będą jednak założenia dotyczące deficytu budżetowego, które powinniśmy poznać w czerwcu. Kwestie fiskalne mogą być w średnim horyzoncie czynnikiem ciążącym na notowaniach złotego. W krótkiej perspektywie ważniejszy jest jednak wpływ notowań EUR/USD, a te przesądzają o tym, że ostatecznie złoty oddaje wcześniejsze umocnienie, a nawet nieznacznie traci w relacji do dolara. Popołudniowe spadki na parze EUR/USD paradoksalnie następują po lepszych danych odnośnie aktywności w amerykańskim przemyśle (ostatnio regułą było umocnienie po lepszych danych w USA ze względów, których opisanie przekracza zakres tego komentarza). Nie bez znaczenia był również fakt, iż para EUR/USD nie zdołała pokonać oporu na poziomie 1,3437 po wejściu na rynek amerykańskich inwestorów. W rezultacie na koniec handlu w Warszawie notowania EUR/PLN rosną do 4,3665, USD/PLN do 3,2670, zaś CHF/PLN do 2,8892.

Przemysław Kwiecień
Główny Ekonomista
X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemysław Kwiecień

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Waluty / Komentarz walutowy XTB: Spokojny handel, niewielkie ruchy