Komentarz XTB: Polska gospodarka silnie spowolniła już w końcówce roku

Przemysław Kwiecień
opublikowano: 20-01-2009, 14:14

Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego produkcja przemysłowa w grudniu obniżyła się o 4,4 proc. r/r i  dane te były gorsze zarówno od naszych oczekiwań, jak i od konsensusu rynkowego.

Spadek ten jest mniejszy niż w listopadzie, ale nie oznacza to, że dane są lepsze.

W listopadzie mieliśmy bowiem negatywny efekt kalendarzowy, w grudniu zaś był on pozytywny. Po wyeliminowaniu wahań o charakterze sezonowym produkcja obniżyła się o 7,3 proc. r/r, czyli więcej niż w listopadzie. To kolejne dane, które pokazują, iż polska gospodarka silnie spowolniła już w końcówce minionego roku.

Początek 2009 r. nie będzie lepszy; w I kwartale produkcja może średnio obniżyć się nawet o 10 proc. w relacji do pierwszego kwartału minionego roku.

To powinno skłonić Radę Polityki Pieniężnej do dalszego zdecydowanego działania. Na ten moment obniżenie stóp procentowych o 75 bp na styczniowym posiedzeniu wydaje się bardzo realne, nawet pomimo silnego osłabienia złotego.

To bowiem nie poziom stóp procentowych decyduje w chwili obecnej o notowaniach złotego. Po publikacji danych złoty ciągle tracił (euro kosztuje już ponad 4,38 zł), ale był to wynik ruchu zapoczątkowanego już wcześniej, głównie pod wpływem czynników zewnętrznych.

Przemysław Kwiecień
Autor jest głównym ekonomistą X-Trade Brokers DM

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemysław Kwiecień

Polecane