Komentarz XTB: Sprzedaż powyżej prognoz

Marcin Kiepas
opublikowano: 26-01-2009, 10:15

W grudniu sprzedaż detaliczna w Polsce wzrosła o 6,6 proc. rok do roku, wobec prognozowanego przez rynek wzrostu o 5,1 proc. i 2,7 proc. w listopadzie. W relacji miesięcznej sprzedaż wzrosła o 20,2 proc., po spadku o 9 proc. miesiąc wcześniej.

Razem z raportem o sprzedaży, zostały opublikowane dane o stopie bezrobocia. Zgodnie z rynkowymi oczekiwaniami, wzrosła ona w grudniu do 9,4 proc. z 9,1 proc., co oznacza, że bez pracy było 1,47 mln osób.

Złoty, który przed danymi zyskiwał na wartości, po danych nieco się osłabił. O godzinie 10:08 kurs USD/PLN testował poziom 3,3851 zł, a EUR/PLN 4,3859 zł, wobec odpowiednio 3,3749 zł i 4,3774 zł tuż przed publikacją danych. Pozytywnie na nie zareagowała natomiast warszawska giełda.

Lepszy od prognoz raport o grudniowej sprzedaży detalicznej daje nadzieję, że konsument będzie swego rodzaju amortyzatorem spowolnia gospodarczego w Polsce. Tym samym czarne scenariusze dla polskiej gospodarki, jakie kreślą niektóre instytucje finansowe, wydają się w tej chwili przesadzone.

Marcin Kiepas
Autor jest analitykiem X-Trade Brokers DM

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Kiepas

Polecane