Komercjalizacja Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 16-08-2005, 19:53

Rząd zgodził się we wtorek na komercjalizację Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów (GPW) w Katowicach w celu innym niż prywatyzacja. Przedstawiciele samorządu woj. śląskiego oczekują, że oznacza to krok w kierunku przekazania akcji firmy władzom regionu.

Rząd zgodził się we wtorek na komercjalizację Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów (GPW) w Katowicach w celu innym niż prywatyzacja. Przedstawiciele samorządu woj. śląskiego oczekują, że oznacza to krok w kierunku przekazania akcji firmy władzom regionu.

    O wtorkowej decyzji Rady Ministrów poinformowało we wtorek w komunikacie Centrum Informacyjne Rządu. Dotychczas katowickie GPW działało w strukturze przedsiębiorstwa państwowego, którego organem założycielskim był wojewoda śląski. To on - jak powiedział we wtorek PAP jego rzecznik Krzysztof Mejer - kilka miesięcy temu wnioskował o komercjalizację firmy, aby można było przekazać ją samorządowi.

    Mejer podkreślił, że komercjalizacja w celu innym niż prywatyzacja służy właśnie temu, aby firmę mógł przejąć samorząd. Gdyby chodziło o komercjalizację w celu późniejszej prywatyzacji, niepotrzebna byłaby zgoda rządu - decyzję mógłby podjąć, na wniosek wojewody, minister skarbu państwa.

    Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów w Katowicach należy do największych tego typu firm w Europie. Zajmuje się ujmowaniem, uzdatnianiem, magazynowaniem, rozprowadzaniem i sprzedażą wody pitnej.

    Firma produkuje wodę dla większości 3-milionowej aglomeracji katowickiej. Jego infrastruktura (sieć o długości 1 tys. 49 km) znajduje się w 66 gminach woj. śląskiego, z których jedynie 25 częściowo korzysta także z lokalnych ujęć wody. 84 proc. wody z GPW trafia do gospodarstw domowych, pozostała część do przemysłu.

    Jak napisano w komunikacie CIR, decydując o komercjalizacji przedsiębiorstwa w celu innym niż prywatyzacja, rząd kierował się przede wszystkim przedmiotem działalności firmy, posiadanym przez nią praktycznym monopolem na dostawy wody, strategicznym znaczeniem przedsiębiorstwa dla aglomeracji śląskiej oraz pełnionymi przez firmę funkcjami użyteczności publicznej.

    Wcześniej o przekazanie przedsiębiorstwa samorządowi woj. śląskiego wielokrotnie zabiegał marszałek województwa Michał Czarski. Rzecznik marszałka Wojciech Zamorski przypomniał, że obok przekazania samorządowi Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku (WPKiW) w Chorzowie oraz spółki Tramwaje Śląskie (jej akcjonariuszami w przyszłości mają być także gminy), przekazanie GPW było jednym z najważniejszych priorytetów zarządu województwa w relacjach z rządem.

    Prawdopodobnie - jak w przypadku WPKiW - samorząd nie otrzyma 100 proc. akcji skomercjalizowanego GPW, ale 80 proc. Dalsze 15 proc. zwykle rezerwuje się dla pracowników, a 5 proc. na tzw. rezerwę reprywatyzacyjną Skarbu Państwa. W przypadku WPKiW zarząd województwa zabiega o 100 proc. akcji, ale ich przekazanie zablokowało trzech byłych pracowników, domagających się akcji pracowniczych. Spór rozstrzygnie sąd.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Komercjalizacja Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów