Komercjalizacja Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 20-10-2005, 16:55

Resort skarbu skomercjalizował Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów (GPW) w Katowicach. Docelowo ten jeden z największych w Europie producentów wody ma przejść we władanie regionalnego samorządu. Kapitał założycielski nowej spółki wynosi 600 mln zł.

Resort skarbu skomercjalizował Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów (GPW) w Katowicach. Docelowo ten jeden z największych w Europie producentów wody ma przejść we władanie regionalnego samorządu. Kapitał założycielski nowej spółki wynosi 600 mln zł.

    O komercjalizacji firmy, na którą w połowie sierpnia zgodził się rząd, poinformował w czwartek rzecznik wojewody śląskiego Krzysztof Mejer. To właśnie wojewoda ponad rok temu wnioskował o komercjalizację podległej mu firmy, aby można było przekazać ją samorządowi. W decyzji o komercjalizacji zaznaczono, że przekształcenie to ma inny cel niż prywatyzacja.

    Według rzecznika, ważnym argumentem za przekształceniem GPW w spółkę była pojawiająca się możliwość przystąpienia do niej gmin oraz już skomercjalizowanych przedsiębiorstw z branży wodociągowo-kanalizacyjnej. Większy podmiot mógłby - przy obecnych rezerwach zdolności produkcyjnych GPW - zwiększyć produkcję i dostawy wody dla nowych odbiorców bez podnoszenia ceny. Wyliczono, że każde zwiększenie produkcji o 10 proc. powinno oznaczać obniżkę cen wody u odbiorcy o 3-5 proc.

    Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów w Katowicach zajmuje się ujmowaniem, uzdatnianiem, magazynowaniem, rozprowadzaniem i sprzedażą wody pitnej. Firma zaopatruje w wodę obszar 69 gmin, zamieszkały przez prawie 3,9 mln osób.

    Woda z GPW przez system pompowni, zbiorników i rurociągów trafia do 43 lokalnych dystrybutorów wody, co zaspokaja 80 proc. zapotrzebowania śląskiej aglomeracji. Sieć wodociągowa firmy mierzy ponad tysiąc kilometrów. 84 proc. wody z GPW trafia do gospodarstw domowych, pozostała część do przemysłu. Firma ma 11 stacji uzdatniania wody. Ubiegłoroczny zysk spółki wyniósł ponad 13 mln zł, co daje 5,3 proc. rentowności netto.

    O przekazanie przedsiębiorstwa samorządowi woj. śląskiego wielokrotnie zabiegał marszałek województwa Michał Czarski. Obok zrealizowanego już przekazania samorządowi Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku (WPKiW) w Chorzowie oraz spółki Tramwaje Śląskie (nie ma w tej sprawie decyzji), przekazanie GPW byłojednym z najważniejszych priorytetów zarządu województwa w relacjach z rządem.

    Prawdopodobnie - jak w przypadku WPKiW - samorząd nie otrzyma 100 proc. akcji skomercjalizowanego GPW, ale 80 proc. Dalsze 15 proc. zwykle rezerwuje się dla pracowników, a 5 proc. na tzw. rezerwę reprywatyzacyjną Skarbu Państwa. Na przekazanie akcji samorządowi musi zgodzić się rząd.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Komercjalizacja Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów