Komercjalizacja trzech firm wodociągowych z woj. śląskiego

25-05-2004, 18:40

PAP: Minister Skarbu Państwa zdecydował o komercjalizacji trzech Rejonowych Przedsiębiorstw Wodociągów i Kanalizacji (RPWiK): w Tychach, Sosnowcu i Zawierciu, obsługujących łącznie ponad pół miliona osób w blisko 20 gminach.

Otwiera to możliwość przekazania ich akcji samorządom lub ewentualnej prywatyzacji.

O decyzji ministra poinformował we wtorek PAP rzecznik wojewody śląskiego Krzysztof Mejer. Wojewoda wnioskował o komercjalizację tych firm w grudniu ubiegłego roku. Na akceptację ministra czeka jeszcze wniosek o podobne przekształcenie RPWiK w Katowicach, które obsługuje ponad pół miliona osób w pięciu gminach.

"Komercjalizacja to optymalny kierunek przekształceń tych firm. Ta forma własności, a w przyszłości ewentualna prywatyzacja, pozwoli na modernizację infrastruktury i budowę nowych sieci. Umożliwi to zmniejszenie strat w przesyle wody oraz racjonalizację gospodarki ściekowej, a więc niższe koszty i lepszą jakość usług" - ocenił rzecznik.

Zapowiedział, że wojewoda wystąpi również z wnioskiem do ministra skarbu o "komercjalizację w innym celu niż prywatyzacja" Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągowego (GPW), największego w kraju producenta wody, obsługującego dużą część aglomeracji katowickiej. Akcje firmy mają trafić do samorządu województwa. Nadal aktualna może być również rozważana wcześniej możliwość konsolidacji GPW i kilku RPWiK-ów w dużą firmę wodociągową.

RPWiK zajmują się poborem i uzdatnianiem wody, jej dystrybucją oraz odprowadzaniem i oczyszczaniem ścieków. Składając wniosek o komercjalizację, wojewoda argumentował, że ich funkcjonowanie w formule przedsiębiorstw państwowych hamuje rozwój i nie sprzyja dostosowaniu do unijnych norm.

RPWiK w Tychach obsługuje 11 gmin, zamieszkałych przez 300 tys. osób. RPWiK w Sosnowcu obsługuje 230 tys. mieszkańców tego miasta, a RPWiK w Zawierciu siedem gmin i 20 tys. osób.

Niegdyś gospodarką wodno-ściekową na Śląsku zajmowało się Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. Obecnie dystrybucją wody i odprowadzaniem ścieków zajmuje się w regionie pięć przedsiębiorstw podległych wojewodzie oraz ok. 70 gminnych firm wodociągowych. Kilka z nich zostało już sprywatyzowanych, m.in. inwestorem firmy wodociągowej w Bielsku-Białej został brytyjski koncern International Water, a w Tarnowskich Górach przetarg wygrała spółka związana z grupą Vivendi.

Obecnie, obok trzech RPWiK-ów, na wykreślenie z Krajowego Rejestru Sądowego czekają inne też skomercjalizowane na wniosek wojewody śląskiego przedsiębiorstwa: PKS w Cieszynie i Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Dąbrowie Górniczej. Ponadto planuje się m.in. komercjalizację PKS w Myszkowie oraz Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Robót Drogowych w Katowicach. Wnioski o komercjalizację PKS w Lublińcu i Częstochowie oraz RPWiK w Katowicach są już w resorcie skarbu.

Od października 2001 w woj. śląskim prowadzone były lub są postępowania prywatyzacyjne w stosunku do 26 przedsiębiorstw. Sprywatyzowano cztery z nich.

Wojewoda śląski jest organem założycielskim dla 176 firm. 76 z nich jest w upadłości, 41 w likwidacji, a 56 prowadzi działalność gospodarczą. Strategia przekształceń własnościowych w woj. śląskim do 2006 zakłada prywatyzację bezpośrednią 34 przedsiębiorstw państwowych i komercjalizację 23 kolejnych.

mab/ pad/ itm/

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Komercjalizacja trzech firm wodociągowych z woj. śląskiego