Komiks o obronie Poczty Polskiej w Gdańsku w księgarniach

PAP
02-09-2010, 14:39

Do księgarń trafił komiks wojenny "Pierwsi w boju" poświęcony bohaterskiej obronie Poczty Polskiej w Gdańsku 1 września 1939 r.

Promocja wydawnictwa odbyła się w środę w historycznym budynku urzędu pocztowego w Gdańsku, mieszczącego Muzeum Poczty Polskiej, w 71. rocznicę wybuchu II wojny światowej.

"Mamy nadzieję, że ten, adresowany głównie do młodego czytelnika, komiks będzie służył kultywowaniu pamięci o bohaterskiej obronie pocztowców i ich tragicznej ofierze dla Polski" - powiedział Witold Tkaczyk, właściciel poznańskiego wydawnictwa Zin Zin Press, które opublikowało "Pierwszych w boju".

Liczący prawie 40 stron czarno-biały komiks uzupełniony został o kilkunastostronicowy materiał, ilustrowany m.in. zdjęciami, poświęcony historii polskiej placówki pocztowej w Gdańsku.

Autorem scenariusza "Pierwszych w boju" jest gdańszczanin Mariusz Wojtowicz-Podhorski, który był też twórcą wydanego sześć lat temu komiksu o bohaterskiej obronie Westerplatte we wrześniu 1939 r. Rysunki do komiksu wykonał grafik Jacek Przybylski z Bydgoszczy. Komiks został wydany w nakładzie czterech tysięcy egzemplarzy. Mecenat nad publikacją objęła Poczta Polska SA.

Niemiecki atak na Pocztę Polską w Gdańsku rozpoczął się 1 września 1939 r. o godz. 4.45, równocześnie z rozpoczęciem ostrzału polskiej składnicy wojskowej na Westerplatte przez pancernik Schleswig-Holstein. Polscy pocztowcy odpierali natarcie wroga przez czternaście godzin. Budynek był ostrzeliwany m.in. przez ciężką artylerię. Aby zmusić obrońców do kapitulacji, hitlerowcy podpalili pocztę. Idącego z białą flagą dyrektora poczty Jana Michonia Niemcy zastrzelili, śmiertelnie poparzyli też miotaczem ognia idącego za nim naczelnika urzędu. Kilku pocztowcom udało się uciec z budynku. Reszta została aresztowana, a ranni trafili do szpitala. 38 Polaków trafiło pod sąd polowy. Oskarżeni za działania partyzanckie, zostali skazani na karę śmierci. Wyrok wykonano 5 października 1939 r., ciała pochowano na terenie gdańskiej Zaspy.

We wrześniu 1979 r. z okazji 40. rocznicy bohaterskiej obrony placówki, przed siedzibą Poczty Polskiej w Gdańsku odsłonięto Pomnik Obrońców Poczty Polskiej, autorstwa krakowskich artystów Wincentego i Krystyny Kućmy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / Komiks o obronie Poczty Polskiej w Gdańsku w księgarniach