Komisarz ds. rozwoju będzie przekonywał do pomocy najbiedniejszym krajom

Polska Agencja Prasowa SA
05-05-2005, 11:04

Unijny komisarz ds. rozwoju Louis Michel odwiedzi w piątek Polskę, by przekonywać rząd i parlament do unijnej strategii pomocy dla najbiedniejszych regionów świata.

Unijny komisarz ds. rozwoju Louis Michel odwiedzi w piątek Polskę, by przekonywać rząd i parlament do unijnej strategii pomocy dla najbiedniejszych regionów świata.

Belgijski komisarz spotka się z premierem Markiem Belką, ministrem spraw zagranicznych Adamem Rotfeldem oraz sejmową komisją spraw zagranicznych. Po południu spotka się również z przedstawicielami polskich organizacji pozarządowych, zaangażowanych w działania na rzecz rozwoju najbiedniejszych regionów świata.

Michel będzie mówił przede wszystkim o przyjętej w kwietniu przez Komisję Europejską unijnej strategii pomocy dla krajów rozwijających się.

KE chce, by do 2010 roku każdy stary kraj członkowski UE do 0,51 proc. PNB (produktu narodowego brutto) podniósł swoje wydatki na wsparcie rozwoju, a każdy nowy kraj - w tym Polska - do 0,17 proc. (z obecnych 0,09). Dzięki temu zaangażowaniu, roczne wsparcie dla biednych regionów wzrośnie w 2010 roku o 20 mld euro.

By strategia została wcielona w życie niezbędna jest zgoda krajów członkowskich, które mają wypowiedzieć się na ten temat za kilka tygodni w Radzie UE. To właśnie dlatego Michel odbywa obecnie objazd po wszystkich unijnych stolicach.

Unia jest największym na świecie "dawcą" pomocy na rozwój. W 2004 roku pomoc publiczna 25 krajów UE na rozwój osiągnęła ogółem 43 mld euro.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Komisarz ds. rozwoju będzie przekonywał do pomocy najbiedniejszym krajom