Komisarz Rehn liczy na otwarcie rynków pracy w starych krajach UE

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 20-01-2006, 19:49

Unijny komisarz ds. rozszerzenia Olli Rehn wyraził w piątek nadzieję, że stare kraje Unii Europejskiej, które nie otworzyły jeszcze swoich rynków pracy dla obywateli 10 nowych państw członkowskich, zrobią to 1 maja 2006 r.

Unijny komisarz ds. rozszerzenia Olli Rehn wyraził w piątek nadzieję, że stare kraje Unii Europejskiej, które nie otworzyły jeszcze swoich rynków pracy dla obywateli 10 nowych państw członkowskich, zrobią to 1 maja 2006 r.

    Zdaniem komisarza przykład krajów, które otworzyły swoje rynki, "pokazuje jasno, że z otwarcia wynikają większe korzyści", niż z ich zamykania.

    "Polacy, Litwini, Słowacy i obywatele pozostałych nowych krajów to najczęściej ciężko pracujący młodzi ludzie, którzy zdobywają za granicą doświadczenie po to, by budować swoją przyszłość. Większość z nich wraca do swoich krajów z nowymi umiejętnościami, które przynoszą korzyści gospodarkom ich krajów" - powiedział fiński komisarz.

    "Ta czasowa migracja jest bardziej +czerpaniem, niż drenażem mózgu+" - ocenił komisarz podczas wykładu w prestiżowej London School of Economics.

    Podkreślił, że lepiej jest dla obu stron, gdy obcokrajowcy pracują legalnie - ze względu na procedury prawne i podatkowe.

    8 lutego Komisja Europejska przedstawi raport o sytuacji w zakresie przepływu pracowników z nowych do starych krajów UE. 1 maja zakończy się dwuletni okres przejściowy, kiedy stare kraje miały prawo do wprowadzenia restrykcji w dostępie do swoich rynków pracy. Nie zrobiły tego tylko Wielka Brytania, Irlandia i Szwecja. Nieoficjalnie wiadomo, że Portugalia, Finlandia i Hiszpania teraz są skłonne zgodzić się na przyjęcie pracowników z nowejDziesiątki. Z kolei Austria i Niemcy zapowiedziały już, że ich rynki pozostaną zamknięte.

    Po ewentualnym trzyletnim okresie przejściowym, liczony od 1 maja 2006 roku, kraje Piętnastki będą miały prawo do przedłużenia restrykcji o kolejne dwa lata. Dopiero 1 maja 2011 roku rynek pracy będzie musiał być wszędzie w pełni otwarty.

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Komisarz Rehn liczy na otwarcie rynków pracy w starych krajach UE