Hogan: brexit to o ok. 12 mld EUR mniej w budżecie rolnym UE

  • PAP
opublikowano: 01-03-2019, 18:33

Brexit oznacza ubytek składek na ok. 12 mld euro, więc istnieje konieczność znalezienia środków, aby tę lukę zapełnić. Są państwa, które nie chcą zwiększenia składek, ale będziemy je przekonywać, by zmieniły zdanie - mówił w piątek w Jasionce (Podkarpackie) komisarz UE ds. rolnictwa i rozwoju wsi Phil Hogan.

Hogan jest gościem odbywającego się w podrzeszowskiej Jasionce Europejskiego Forum Rolniczego, które poświęcone jest m.in. Wspólnej Polityce Rolnej (WPR) UE w nowej perspektywie finansowej. Wydarzenie potrwa do soboty.

Hogan zaznaczył, że budżet przyszłej WPR jest zabezpieczony w wysokości 95 proc. obecnego. „Będziemy ostro walczyć o pozostałe 5 proc. tak, by budżet nowej WPR był taki sam, jak w obecnej perspektywie” – dodał.

Zdaniem komisarza Brexit oznacza "komplikację", ale Hogan wyraził nadzieję, że w ciągu 2 tygodni uda się znaleźć „zdroworozsądkowe rozwiązania”.

„Chcemy rozwiązań, które będą dobre dla wszystkich stron. Musimy pamiętać, że jesteśmy silniejsi, kiedy współpracujemy, kiedy jesteśmy razem, a nie stoimy osobno” – mówił.

Hogan zwrócił uwagę, że w nowej perspektywie finansowej będzie przeznaczonych 11 mld euro m.in. na innowacje i dodatkowe badania naukowe i rozwojowe. „Chcemy, żeby z tych pieniędzy korzystali rolnicy; szczególnie mali i średni farmerzy” – powiedział.

Hogan przypomniał, że WPR jest najstarszą polityką UE i „najbardziej udaną”. Jego zdaniem, jednym z nowych zadań UE, w ramach WPR, będzie eksport żywności na cały świat. Mówiąc o nowej perspektywie UE Hogan zapewnił, że jego celem jest "płynne" przejście do nowego budżetu.

Jak zaznaczył komisarza UE ds. rolnictwa, nowe wyzwania w WPR skupiają się na trzech celach: środowiskowym, gospodarczym i społecznym.

Hogan podkreślił także, że rolnicy nie powinni ignorować środowiska i zmian klimatycznych. W jego ocenie, politycy muszą znaleźć odpowiedzi także na te wyzwania.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy