Komisarz UE: Europa powinna obawiać się Huawei

opublikowano: 07-12-2018, 12:46

Andrus Ansip, unijny komisarz ds. jednolitego rynku cyfrowego powiedział, że Unia Europejska powinna obawiać się Huawei jak i innych chińskich spółek telekomunikacyjnych z powodu ryzyka, jakie stanowią zarówno dla europejskiego przemysłu, jak i bezpieczeństwa, pisze Reuters.

- Powinniśmy obawiać się tych firm – powiedział Ansip podczas konferencji w Brukseli.

Zobacz więcej

Andrus Ansip

Bloomberg

Wyraził obawę, że chińskie służby specjalne wymagają współpracy od spółek technologicznych z tego kraju. Powiedział także, że chińscy producenci chipów również mogą być wykorzystywani „do zdobycia naszych tajemnic”.

W ostatnim czasie głośno jest o Huawei, chińskim czempionie telekomunikacyjnym o ponad 90 mld USD przychodów rocznie. Kilka krajów zasygnalizowało, że nie życzy sobie korzystania z urządzeń tej spółki w sieciach telekomunikacyjnych, a szczególnie najnowszej technologii 5G. Rząd USA sygnalizował, że spółka może współpracować z chińskim wywiadem. Wskazywał na jej bliskie relacje z rządem. Huawei temu zaprzeczał.

W uspokajającym tonie wypowiedział się na temat zarzutów wobec Huawei i innych chińskich spółek telekomunikacyjnych Robert Hannigan, były szef GCHQ, czyli brytyjskiego wywiadu elektronicznego.

- Obawiam się, że mamy do czynienia w tym momencie z pewnym rodzajem rosnącej histerii dotyczącej chińskich spółek technologicznych, a szczególnie Huawei, którą napędza wszystko, tylko nie zrozumienie technologii czy potencjalnych zagrożeń – powiedział Hannigan w wywiadzie dla radia BBC.

Były szef GCHQ powiedział, że obecnie potrzebne jest spokojniejsze i mniej emocjonalne podejście do tej sprawy. Hannigan podkreślił, że w systemach Huawei nie wykryto żadnych „ukrytych tylnych drzwi”, choć były obawy dotyczące podejścia firmy do spraw bezpieczeństwa i stosowanej przez nią techniki.

- Wiemy, do czego to prowadzi, ale to wynik niekompetencji, a nie złych zamiarów – powiedział.

Hannigan nie wierzy, że zakazy korzystania z chińskich urządzeń mają sens.

– Pomysł, że możemy się odciąć w przyszłości od całej chińskiej technologii, która nie jest już najtańsza, jak to było niedawno, ale w wielu obszarach jest już najlepsza, jest po prostu szalony – stwierdził.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, bbc.com

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu