Komisarz UE Oettinger proponuje rozmowy ws. gazu 21 października

PAP
opublikowano: 09-10-2014, 17:37

Komisarz UE ds. energii Guenther Oettinger zaproponował Ukrainie i Rosji udział w kolejnej rundzie rozmów ws. gazu 21 października w Berlinie - poinformowała w czwartek rzeczniczka Oettingera. Dodała, że termin muszą zaakceptować wszystkie strony.

Na propozycję, jak pisze agencja Interfax-Ukraina, pozytywnie odpowiedział ukraiński minister energetyki Jurij Prodan. Dodał, że liczy na przyjazd do Kijowa przed tą datą komisarza Oettingera.

Trójstronne spotkanie było przewidziane, jak pisze AFP, na ubiegły tydzień w Brukseli, lecz zostało odroczone. Miano na nim finalizować projekt porozumienia mający zapewnić bezproblemowe dostawy gazu na Ukrainę w okresie zimy.

Projekt porozumienia przewiduje m.in., że Ukraina zobowiąże się do zapłacenia stronie rosyjskiej do końca roku w dwóch ratach 3,1 mld dolarów tytułem spłaty długów za dostarczony wcześniej gaz.

Komisja Europejska pośredniczy od początku maja w rozmowach między obu krajami. Pierwsze spotkanie odbyło się w Warszawie. Wobec braku porozumienia Rosja przerwała w czerwcu dostawy błękitnego paliwa na Ukrainę. Spór dotyczy zarówno ceny za gaz, jak i ukraińskiego długu za paliwo. Ukraiński Naftohaz złożył w czerwcu w sądzie arbitrażowym w Sztokholmie pozew w sprawie ustalenia sprawiedliwej ceny dostarczanego przez Rosję gazu. Moskwa domaga się z kolei od strony ukraińskiej spłaty długów, które zdaniem Rosjan wynoszą 5,3 mld dolarów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane