Komisarz UE przyleciał do Polski, ogląda zniszczenia po powodzi

PAP
30-05-2010, 16:04

Komisarz Unii Europejskiej ds. polityki regionalnej Johannes Hahn przyleciał w niedzielę do Polski. Z pokładu helikoptera ogląda obecnie tereny dotknięte przez powódź na południu Polski podczas przelotu z podkrakowskich Balic na lotnisko Muchowiec w Katowicach.

Towarzyszą mu minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska oraz marszałek województwa śląskiego Bogusław Śmigielski. Helikopter ma przelecieć m.in. nad Bieruniem i Czechowicami-Dziedzicami, które bardzo ucierpiały w wyniku żywiołu.

Usuwanie skutków powodzi i przeznaczenie na ten cel funduszy europejskich będzie też tematem rozmów w Katowicach. Komisarz gości w Polsce po raz pierwszy po objęciu stanowiska w Unii Europejskiej. Główny cel jego wizyty to rozpoczynający się w poniedziałek w Katowicach Europejski Kongres Gospodarczy.

Polska mogłaby skorzystać z Funduszu Solidarności UE, który wspiera m.in. odbudowę infrastruktury i wznowienie działania zakładów energetycznych, wodociągów i kanalizacji, telekomunikacji, transportu, służby zdrowia i szkolnictwa, zapewnienie czasowego zakwaterowania i finansowania służb ratowniczych w celu zaspokojenia pilnych potrzeb ludności dotkniętej klęską żywiołową, a także oczyszczanie obszarów dotkniętych katastrofą.

W niedzielę komisarz Hahn zwiedzi też zabytkową przemysłową dzielnicę Katowic Nikiszowiec, park przemysłowy Euro-Centrum oraz Śląski Uniwersytet Medyczny, gdzie zapozna się z projektem Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Komisarz UE przyleciał do Polski, ogląda zniszczenia po powodzi