Komisarz UE: z planu odbudowy także środki na pomoc w dostępie do gazu LNG

  • PAP
opublikowano: 04-06-2022, 14:10
Obserwuj w MójPB:
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Unijny komisarz ds. gospodarki Paolo Gentiloni powiedział w sobotę, że państwa UE będą mogły wykorzystać środki z krajowych planów odbudowy, by wzmocnić swoje możliwości użytkowania skroplonego gazu LNG. To jeden ze sposobów uniezależnienia się krajów Unii od rosyjskiego surowca.

O tym elemencie unijnej strategii zwiększenia importu LNG mówił Gentiloni podczas Festiwalu Ekonomii w Trydencie na północy Włoch.

"Część planu odbudowy będzie służyć pilnym zadaniom transformacji" energetycznej - wyjaśnił komisarz UE. Zwrócił uwagę na zapis o pomocy dla krajów UE w sprawie gazu skroplonego. Jego zdaniem w tej sprawie potrzebna jest "wspólna platforma w Europie, by uniknąć wewnętrznej konkurencji między państwami".

"Nie możemy odłożyć do szuflady transformacji ekologicznej. Jeśli spojrzymy na problemy związane z uzależnieniem energetycznym, to jedynym sposobem ich rozwiązania jest inwestowanie w energię odnawialną" - zaznaczył Gentiloni. Przyznał, że są problemy z powolnością postępowań.

"Nie można czekać rok na zgodę na montaż urządzenia do produkcji energii słonecznej" - stwierdził komisarz UE.

W swym wystąpieniu były włoski premier oświadczył też: "Zmierzamy ku światu, w którym Unia Europejska chce nieść pozytywne wartości i nie może nie mieć podstawowych elementów do tego, by bronić swoich interesów".

"To - jak wskazał - nie stoi w sprzeczności z sojuszem ze Stanami Zjednoczonymi, bo NATO nie jest podmiotem politycznym czy gospodarczym, ale sojuszem obronnym wobec zagrożenia, które jest aktualne".

"Potęga, jaką jest Unia Europejska nie może nie mieć strategii polityki zagranicznej czy obronnej. Jesteśmy spokojną potęgą, której świat potrzebuje" - dodał komisarz.

"W przeciwnym razie będziemy widzami, nigdy bezstronnymi, napięć między dwiema światowymi potęgami, a nie jest to rola, na którą Europa może przystać" - oświadczył Gentiloni. Wyraził także opinię, że "globalizacja nie umarła".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane