Czytasz dzięki

Komisja ds. PKN: Odpowiedzialność karna dla prokuratorów i Siemiątkowskiego

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 19-09-2005, 19:31

W sprawozdaniu sejmowej komisji śledczej ds. PKN Orlen jest wniosek o pociągnięcie do odpowiedzialności karnej grupy prokuratorów, którzy podejmowali decyzje o zatrzymaniu przez UOP w lutym 2002 r. byłego szefa PKN Orlen Andrzeja Modrzejewskiego.

W sprawozdaniu sejmowej komisji śledczej ds. PKN Orlen jest wniosek o pociągnięcie do odpowiedzialności karnej grupy prokuratorów, którzy podejmowali decyzje o zatrzymaniu przez UOP w lutym 2002 r. byłego szefa PKN Orlen Andrzeja Modrzejewskiego.

Chodzi o  zastępcę prokuratora okręgowego w Warszawie Zbigniewa Ordanika, naczelnika Wydziału Śledczego Prokuratury Okręgowej w Warszawie Małgorzatę Dukiewicz, prokuratora okręgowego w Warszawie Jerzego Łabudę, b. prokuratora apelacyjnego Zygmunta Kapustę. Posłowie uważają, że prokuratorzy ci zaakceptowali bezprawne działania, zmierzające do zatrzymania Modrzejewskiego.

Za składanie fałszywych zeznań przed komisją, do odpowiedzialności karnej powinien być również pociągnięty b. zastępca prokuratora generalnego Ryszard Stefański - uznali posłowie.

Komisja chce również skierować do prokuratury wniosek o pociągnięcie do odpowiedzialności karnej ówczesnego p.o. szefa UOP Zbigniewa Siemiątkowskiego, który był - zdaniem posłów - jedną z osób (obok ówczesnego premiera Leszka Millera, b. ministra sprawiedliwości Barbary Piwnik i b. ministra skarbu Wiesława Kaczmarka), które zdecydowały o zatrzymaniu  Modrzejewskiego.

Siemiątkowski, jako p.o. szefa b. UOP, nie był ministrem konstytucyjnym, był w randze podsekretarza stanu, co oznacza, że nie można postawić go przed Trybunałem Stanu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane