Komisja ds. PKN przesłuchuje Czempińskiego, Dukaczewskiego i Pruszyńskiego

Polska Agencja Prasowa SA
07-06-2005, 09:59

Na zamkniętym posiedzeniu sejmowa komisja śledcza ds. PKN Orlen rozpoczęła we wtorek przesłuchanie byłego szefa Urzędu Ochrony Państwa gen. Gromosława Czempińskiego. Posłowie chcą go pytać m.in. o kontakty z aresztowanym lobbystą Markiem Dochnalem.

Na zamkniętym posiedzeniu sejmowa komisja śledcza ds. PKN Orlen rozpoczęła we wtorek przesłuchanie byłego szefa Urzędu Ochrony Państwa gen. Gromosława Czempińskiego. Posłowie chcą go pytać m.in. o kontakty z aresztowanym lobbystą Markiem Dochnalem.

We wtorek posłowie przesłuchają też obecnego szefa Wojskowych Służb Informacyjnych gen. Marka Dukaczewskiego. Trzecim świadkiem będzie gen. Piotr Pruszyński, były zastępca szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Czempiński zeznawał już przed komisją w styczniu. Teraz posłowie będą go pytać o te wątki, które nie zostały jeszcze wyjaśnione lub pojawiły się w późniejszych zeznaniach innych świadków.

Obecny szef WSI Marek Dukaczewski ma być pytany o wszystkie sprawy związane z pracami komisji ds. PKN Orlen.

Pruszyńskiego posłowie będą pytać o sprawę konsorcjum Victora. Prezes konsorcjum Victoria, 34-letni Adam Ch., i jego współpracownik Andrzej Z. zostali zatrzymani w pierwszej połowie lutego w związku ze śledztwem w sprawie tzw. afery paliwowej, prowadzonym przez Prokuraturę Apelacyjną w Krakowie. W śledztwie okazało się, że z konsorcjum kontaktowali się pracownicy służb specjalnych. Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zaprzeczyła, że jej funkcjonariusze utrzymywali niezgodne z prawem kontakty z osobami zajmującymi się oszustwami paliwowymi.

Według mediów, konsorcjum Victoria SA pojawiło się w 2003 roku na "czarnym" rynku paliwowym i szybko osiągnęło kluczową pozycję. W ciągu półtora roku Victoria kupiła i wprowadziła na rynek około pół miliona ton produktów ropopochodnych - zakupów dokonywała w rafinerii Trzebinia oraz rafineriach Jedlicze, Czechowice-Dziedzice i w Jaśle, a także w Ośrodku Badawczo-Rozwojowym PKN Orlen w Płocku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Komisja ds. PKN przesłuchuje Czempińskiego, Dukaczewskiego i Pruszyńskiego