Komisja Europejska skarży Niemcy ws. zagranicznych pracowników

05-06-2007, 13:34

Komisja Europejska chce złożyć skargę do  Europejskiego Trybunału na Niemcy za prowadzenie szczegółowych kontroli pracowników z Europy Środkowej i Wschodniej świadczących usługi w tym kraju - poinformował we wtorek niemiecki dziennik "Financial Times Deutschland" (FTD).

Kontrole naruszają unijne prawo, ponieważ opierają się na "ogólnym domniemaniu oszustwa" - wynika z raportu, który Komisja zamierza przedstawić 13 czerwca. Groźba złożenia skargi oznacza eskalację sporu między Niemcami a Brukselą w sprawie swobodnego przepływu pracowników - ocenia autor artykułu.

Pracownicy z krajów, które przystąpiły do UE w 2004 roku, mogą legalnie pracować w Niemczech, jeżeli wysyła ich zagraniczna firma zgodnie z unijną dyrektywą o delegowaniu pracowników.

Większość z nich zatrudniona jest w budownictwie oraz przy sprzątaniu budynków. W tych branżach w Niemczech obowiązuje płaca minimalna. Niemiecki rząd obstaje przy "skutecznych kontrolach" wynagrodzenia i warunków socjalnych.

UE uznaje za "nieuzasadniony" wymóg, by firmy wysyłające pracowników okazywały na życzenie niemieckich kontrolerów dokumenty w języku niemieckim. Komisja kwestionuje także obowiązek przedstawiania pozwolenia na pracę i pobyt przez pracowników, którzy nie pochodzą z krajów UE, lecz są legalnie zatrudnieni w jednym z krajów Wspólnoty.

Niemiecki minister pracy i spraw socjalnych Franz Muentefering powiedział, że niemiecki rząd przestrzega "ducha i litery" unijnej dyrektywy. Eurodeputowany z niemieckiej CDU, Thomas Mann wyjaśnił, że niemieckie przepisy służą ochronie pracowników i przeciwdziałają socjalnemu dumpingowi.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / Komisja Europejska skarży Niemcy ws. zagranicznych pracowników