Komisja Europejska ukarała browary za udział w kartelu

18-04-2007, 15:28

Komisja Europejska ukarała trzy holenderskie browary grzywną o łącznej wysokości prawie 274 mln euro za udział w kartelu cenowym.

Najwyższą karę - prawie 220 mln euro - zapłaci Heineken. Browary Grolsch i Bavaria zapłacą odpowiednio ponad 31 mln euro i ponad 22 mln euro. Belgijski Interbrew (obecnie InBev), który też uczestniczył w kartelu, został zwolniony z grzywny, ponieważ poinformował KE o całym procederze i przyczynił się do rozbicia kartelu.

Jak podała KE, co najmniej od 1996 do 1999 roku cztery browary prowadziły wspólne działania, dyktując klientom zawyżone ceny piwa na holenderskim rynku.

Informacja o podejrzeniu nielegalnej zmowy wpłynęła do KE półtora roku temu.

Kontakty między firmami odbywały się na najwyższym szczeblu: członków zarządów, dyrektorów zarządzających i krajowych menedżerów sprzedaży.

Unijna komisarz ds. konkurencji Neelie Kroes powiedziała, że wysokość grzywien ma być ostrzeżeniem dla innych firm biorących udział w zmowach. "Jeśli już działasz w kartelu, donieś Komisji Europejskiej, żeby uzyskać nietykalność, zanim doniosą na ciebie" - zaapelowała.

Środową decyzją KE ustanowiła rekord 2 mld euro kar, jakie tylko w tym roku nałożono za udział w kartelach. (PAP)

ksaj/ ro/

© ℗

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Komisja Europejska ukarała browary za udział w kartelu