Komisja Europejska ukarze piwny kartel

Rafał Białkowski
opublikowano: 18-04-2007, 00:00

Minęło sześć lat, odkąd wielkie browary zostały ukarane. Tamta lekcja nic ich nie nauczyła, więc zapłacą jeszcze raz.

Zmowa może kosztować 10 proc. przychodów

Minęło sześć lat, odkąd wielkie browary zostały ukarane. Tamta lekcja nic ich nie nauczyła, więc zapłacą jeszcze raz.

Cztery europejskie browary — Heineken, Bavaria, InBev i Royal Grolsch — mogą zostać ukarane przez Komisję Europejską (KE) wysoką grzywną za manipulacje cenowe na piwnym rynku — podała holenderska telewizja RTLZ.

— Jeśli decyzja będzie niepomyślna, mocno uderzy we wszystkie cztery firmy. Jak mocno, to zależy od wysokości kary — mówi Gerard Rijk, analityk ING.

Wysoka grzywna

— Nasza firma spodziewa się kary ze strony Komisji Europejskiej, jednak nie potrafimy oszacować, jak duża ona będzie — przyznaje Veronique Schyns, przedstawicielka Heinekena.

Pozostałe firmy nie chciały komentować, podobnie jak KE.

— Do czasu ujawnienia decyzji komisji nie mamy nic do powiedzenia — mówi Ronald Panis z InBev.

Analitycy uważają, że najbardziej prawdopodobna jest grzywna równa 10 proc. rocznych przychodów. Dodatkowa kara — ze strony rynku — to spadek kursu. Akcje Heinekena taniały wczoraj o 1,02 proc., a Royal Grolsch o 2,02 proc.

Trunkowa recydywa

We wrześniu 2005 r. KE postawiła Heinekenowi, Bavarii, InBev i Royal Grolsch zarzut utworzenia kartelu, który manipulował cenami złotego trunku na holenderskim rynku w latach 1995-99. Firmy były podejrzewane o podobne działania także we Francji, Włoszech, Danii i Portugalii. Śledztwo trwało długo, bo kontrolerzy badali politykę cenową czwórki w każdym z krajów.

Co ciekawe, nie jest to pierwsza wpadka browarów. InBev i Heineken były już raz karane za manipulacje cenowe w 2001 r. Grzywna wyniosła wtedy około 120 mln USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Rafał Białkowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu