Komisja Europejska wniesie sprawę przeciwko Polsce ws. dostępu do urządzeń portowych

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 19-12-2005, 19:41

Komisja Europejska zdecydowała o wniesieniu do Trybunału Sprawiedliwości sprawy przeciwko Polsce w kwestii dostępu do portowych urządzeń przeznaczonych do odbioru wytwarzanych przez statki odpadów.

 Komisja Europejska zdecydowała o wniesieniu do Trybunału Sprawiedliwości sprawy przeciwko Polsce w kwestii dostępu do portowych urządzeń przeznaczonych do odbioru wytwarzanych przez statki odpadów.

    Jak wynika z przesłanego PAP w poniedziałek komunikatu Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce, problemem jest niezgodność prawa z przepisami unijnej dyrektywy.

    Przyjęta w 2000 r. dyrektywa ma na celu ograniczenie zrzucania odpadów i pozostałości ładunku do morza ze statków korzystających z portów w Unii Europejskiej. Chodzi o większą dostępność i  wykorzystanie portowych urządzeń przeznaczonych do odbioru i przetwarzania odpadów i pozostałości, a tym samym o poprawę ochrony środowiska morskiego.

    "Kapitanowie statków muszą przestrzegać nałożonych zobowiązań dotyczących odpadów, jak i Państwa Członkowskie muszą wykonywać zobowiązania związane z udostępnianiem urządzeń do przetwarzania tych odpadów" - powiedział cytowany w komunikacie odpowiedzialny za transport wiceprzewodniczący Komisji Jacques Barrot.

    Państwa członkowskie miały odpowiednio wprowadzić przepisy dyrektywy do prawa krajowego oraz opracować plany odbioru odpadów i obchodzenia się z nimi dla wszystkich portów do dnia 27 grudnia 2002 r., podaje komunikat.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane