Komisja Europejska za opodatkowaniem paliwa lotniczego

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 15-02-2005, 20:14

Komisja Europejska popiera propozycję opodatkowania paliwa lotniczego, by zgromadzić dodatkowe środki na finansowanie pomocy dla krajów rozwijających się - poinformowano we wtorek w Brukseli. Rzeczniczka Komisji Francoise Le Bail powiedziała, że propozycja ustanowienia takiego podatku będzie dyskutowana podczas czwartkowego posiedzenia unijnych ministrów finansów.

Komisja Europejska popiera propozycję opodatkowania paliwa lotniczego, by zgromadzić dodatkowe środki na finansowanie pomocy dla krajów rozwijających się - poinformowano we wtorek w Brukseli. Rzeczniczka Komisji Francoise Le Bail powiedziała, że propozycja ustanowienia takiego podatku będzie dyskutowana podczas czwartkowego posiedzenia unijnych ministrów finansów.

Podatek taki - wyjaśniła - miałby dodatkowo pomóc bogatym państwom w realizacji ich zobowiązania, jakim jest przeznaczanie 0,7 proc. produktu krajowego brutto (PKB) na finansowanie projektów rozwojowych w biednych krajach na całym świecie.

Propozycja podatku pojawia się miesiąc po opublikowaniu przez ONZ raportu, wzywającego rządy zamożnych państw do podwojenia pomocy dla pogrążonych w nędzy krajów w ciągu najbliższych 10 lat.

W raporcie zespół kierowany przez znanego ekonomistę z Uniwersytetu Columbia profesora Jeffreya D.Sachsa stwierdza, że większość najbogatszych krajów nie dotrzymała obietnicy z 2000 r., kiedy w związku z początkiem nowego tysiąclecia przyrzekły przeznaczać co najmniej 0,7 proc. swego dochodu narodowego na walkę z biedą na świecie.

Pani Le Bail zastrzegła od razu, że podatek od paliwa lotniczego nie powinien zaszkodzić interesom towarzystw lotniczych. 

Dania, Luksemburg, Holandia i Szwecja są jedynymi krajami członkowskimi UE, które spełniają wymóg 0,7 proc. PKB.

Unijny komisarz ds. podatków i unii celnej Laszlo Kovacs powiedział w poniedziałek w Berlinie, że ministrowie finansów przypuszczalnie jednomyślnie poprą ideę podatku. Węgier ostrzegł jednocześnie, że nie może to być wyłącznie podatek europejski.

"Istotne jest, czy możemy porozumieć się z innymi państwami, takimi jak USA, Kanada i Japonia, które mają linie lotnicze, ponieważ, jeśli wprowadzimy podatek jedynie na poziomie europejskim, wówczas może to zaszkodzić konkurencyjności krajów UE" - oświadczył Kovacs na konferencji prasowej po spotkaniu z niemieckim ministrem finansów Hansem Eichlem.

Paliwo lotnicze jest obecnie nieopodatkowane na całym świecie i towarzystwa lotnicze sprzeciwiają się jakiemukolwiek podatkowi. Również rząd amerykański jest temu przeciwny. Pomysł natomiast popierają Niemcy i Francja.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane