Komisja Finansów Publicznych chce, by RPP liczyła 6 członków

28-10-2003, 15:41

ISB: Posłowie sejmowej Komisji Finansów Publicznych chcą, aby liczba osób wchodzących w skład Rady Polityki Pieniężnej (RPP) została ograniczona do 6 z obecnych 9, wybieranych po 2 przez Sejm, Senat i prezydenta na jedną 6-letnią kadencję.

We wtorek Komisja Finansów Publicznych obradowała nad projektem nowelizacji ustawy o Narodowym Banku Polskim (NBP), przygotowanym przez podkomisję pod przewodnictwem posła Wojciecha Jasińskiego. Projekt ten, który obecnie znajduje się w drugim czytaniu, połączył postulaty zawarte w przedłożeniu rządowym oraz trzy projekty poselskie: Polskiego Stronnictwa Ludowego (PSL), Prawa i Sprawiedliwości (PiS) i Samoobrony.

Decyzja komisji nie ma charakteru wiążącego, jest jedynie rekomendacją dla Sejmu.

W skład Rady wchodziłby - tak, jak obecnie - prezes NBP, który w przypadku równej liczby głosów miałby głos rozstrzygający.

W projekcie zgłoszonym przez podkomisję każdy członek RPP mógłby być wybrany na dwie kadencje, jednak za sprawą poprawki posłanki Zyty Gilowskiej (Platforma Obywatelska) przywrócono ograniczenie możliwości wyboru do RPP tylko na jedną kadencję.

Posłowie proponują także, aby odejść od pojęcia kadencyjności Rady i wprowadzić kadencję poszczególnych jej członków.

Ponadto posłowie rekomendują, żeby RPP musiała corocznie zasięgnąć opinii Rady Ministrów przed przesłaniem do Sejmu założeń polityki pieniężnej.

Mimo sprzeciwu rządu oraz przedstawiciela banku centralnego, argumentujących, że przepis taki może być niezgodny z prawodawstwem Unii Europejskiej, za takim rozwiązaniem opowiedziało się 32 posłów komisji, a jedynie 6 było przeciw.

Największy spór rozpaliła kwestia celu działalności NBP, którą komisja ma rozstrzygnąć na posiedzeniu w środę. Podkomisja proponuje bowiem, aby NBP troszczył się nie tylko o wartość pieniądza, ale także o rozwój działalności gospodarczej oraz o sprzyjanie ograniczeniu bezrobocia, pomijając kwestię inflacji.

Biuro Legislacyjne Sejmu ma sprawdzić do środy konstytucyjność tej propozycji.

Przeciwko zmienianiu celu działalności NBP opowiedziały się zarówno bank centralny, jak i rząd. (ISB)

pk/tom/bb

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Komisja Finansów Publicznych chce, by RPP liczyła 6 członków