Czytasz dzięki

Komisja finansów za projektem ustawy okołobudżetowej na 2021 r.

PAP
opublikowano: 28-10-2020, 18:29
aktualizacja: 28-10-2020, 18:31

Sejmowa komisja finansów publicznych przyjęła w środę projekt ustawy okołobudżetowej na 2021 r. Komisja wprowadziła do projektu poprawkę PiS dotyczącą dopuszczalnego zadłużenia samorządów, odrzuciła poprawki opozycji wykreślające m.in. przepisy o zamrożeniu wynagrodzeń w budżetówce.

Komisja finansów publicznych rozpatrzyła w środę projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2021, czyli tzw. ustawy okołobudżetowej. Komisja opowiedziała się za przyjęciem projektu, wprowadzając jednocześnie do niego poprawki.

Większość z przegłosowanych poprawek to zmiany zasugerowane przez sejmowych legislatorów - doprecyzowują przepisy, zapewniają im poprawność legislacyjną, wprowadzają zmiany redakcyjne.

Merytoryczną poprawkę, która zyskała uznanie komisji, zgłosił jej przewodniczący Henryk Kowalczyk (PiS). Jak tłumaczył Kowalczyk, poprawka ta ma na celu "zluzowanie w 2021 r. relacji długu w jednostkach samorządowych" z uwzględnieniem kwot planowanych wydatków na zwalczanie COVID-u oraz ubytków dochodów samorządów. Jednocześnie zachowany ma być limit, który mówi, że dług nie może przekroczyć 80 proc. wykonanych dochodów danej jednostki.

Poprawkę poparło Ministerstwo Finansów. Jak wyjaśnił wiceminister finansów Sebastian Skuza, takie rozwiązanie w tym roku przewiduje tarcza covidowa. "Jest to poprawka oczekiwana przez jednostki samorządu terytorialnego" - ocenił wiceminister.

Komisja odrzuciła natomiast wszystkie poprawki zgłoszone przez opozycję. Dotyczyły głównie wykreślenia z projektu bądź modyfikacji przepisów, które zamrażają w przyszłym roku wydatki np. na wynagrodzenia w budżetówce, fundusz nagród dla nauczycieli, zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, bądź na fundusz emerytalny służb mundurowych, czy na pensje ograniczane ustawą kominową.

Zgodnie z projektem ustawy okołobudżetowej w 2021 r. rząd planuje w przyszłym roku zamrożenie wynagrodzeń w jednostkach i podmiotach sektora finansów publicznych na poziomie z 2020 r. Przewidziano też zamrożenie płac sędziów, prokuratorów, asesorów i referendarzy sądowych oraz sędziów i prokuratorów w stanie spoczynku.

Zgodnie z projektem zmienią się zasady dotyczące naliczania nagród uznaniowych. W miejsce funduszu nagród możliwe będzie przyznawanie nagród za szczególne osiągnięcia czy zachowania, ze środków będących w dyspozycji kierowników jednostek w funduszu wynagrodzeń, a które z przyczyn obiektywnych nie zostały wydatkowane.

Projekt zakłada też podniesienie limitu wydatków dotyczących realizacji ustawy o Karcie Dużej Rodziny, dofinansowania jednostek samorządu terytorialnego w zakresie wychowania przedszkolnego; zakupu szczepionek do przeprowadzenia obowiązkowych szczepień.

W projekcie przewidziano umorzenie pożyczki udzielonej Funduszowi Solidarnościowemu z Funduszu Rezerwy Demograficznej w 2019 r. oraz umorzenie pożyczki udzielonej Państwowemu Gospodarstwu Wodnemu Wody Polskie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane