Komisja Finansów za utworzeniem nowej rezerwy celowej

(Marek Druś)
29-11-2006, 19:41

Ok. 580 mln zł zostanie przeznaczone na spłatę zobowiązań Skarbu, m.in. odszkodowania za zajęcie nieruchomości pod autostrady.

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych poparła w środę wniosek o utworzenie w 2006 roku nowej rezerwy celowej w wysokości ok. 580 mln zł. Kwota ta zostanie przeznaczona na spłatę zobowiązań Skarbu Państwa.

Wiceminister finansów Elżbieta Suchocka-Roguska poinformowała podczas obrad komisji, że z tych środków będą wypłacane m.in. odszkodowania za zajęcie nieruchomości pod budowę autostrad. Środki z rezerwy mają być też przeznaczone na spłatę kredytów, zaciągniętych przez Fundusz Ubezpieczeń Społecznych (FUS) na wypłatę rent i emerytur.

Według niej, utworzenie rezerwy pozwoli w 2006 r. "uregulować w miarę możliwości wszystkie zobowiązania, które ciążą na Skarbie Państwa".

Środki na utworzenie rezerwy pochodzą z innych rezerw, które nie zostaną w całości wykorzystane do końca 2006 r.: m.in. na świadczenia rodzinne, w tym wypłata tzw. becikowego (412 mln zł), na przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych (115 mln zł) oraz na udostępnianie szerokopasmowego dostępu do internetu (30 mln zł).

"W tych rezerwach celowych został zaplanowany nadmiar środków. Nie ma możliwości, by wykorzystać te środki w inny sposób, jak tylko na spłatę zobowiązań Skarbu Państwa" - powiedziała Suchocka- Roguska.

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Komisja Finansów za utworzeniem nowej rezerwy celowej