Komisja gospodarki: Paliwa mogą być kontrolowane podczas transportu

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 22-08-2006, 16:44

Posłowie z komisji gospodarki poparli we wtorek poprawki Senatu do ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw, zakładające, że paliwa będą kontrolowane także podczas ich transportu.

Posłowie z komisji gospodarki poparli we wtorek poprawki Senatu do ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw, zakładające, że paliwa będą kontrolowane także podczas ich transportu.

Najwięcej kontrowersji wzbudził zapis, iż "kontrolę jakości paliwa transportowanego przeprowadza się wyłącznie na wniosek policji i w toku czynności wykonywanych przez policję".

Posłowie pytali, dlaczego tylko na wniosek policji mogłaby być przeprowadzana kontrola paliw? Wiceminister gospodarki Tomasz Wilczak wyjaśnił, że o przestępstwach związanych z fałszowaniem paliw najczęściej wie policja i ona może wskazać transport, który powinien być skontrolowany. Dodał, że ustawa uchwalona przez Sejm w ogóle nie przewidywała badania jakości przewożonego paliwa.

Wilczak podkreślił, że jest bardzo ważne, by w trakcie kontroli obecna była policja - dla bezpieczeństwa kontrolerów. Kontrolą jakości paliw zajmuje się Inspekcja Handlowa.

Ponadto przepisy ustawy dopuszczają możliwość kontrolowania jakości paliw tylko u przedsiębiorców, użytkowników i właścicieli wybranej floty oraz u rolników.

Uchwalona przez Sejm 21 lipca ustawa przewiduje wysokie grzywny za fałszowanie paliw - od 50 do 500 tys. zł lub karę pozbawienia wolności do 3 lat. Gdyby paliwa te stanowiły mienie znacznej wartości kara może być powiększona do 1 mln zł, a kara pozbawienia wolności do 5 lat. Kary będą wymierzane także wówczas, gdy sprawca działa nieumyślnie. Ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2007 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu