Komisja Gospodarki przyjęła projekt noweli ustawy o finansowym wspieraniu inwestycji

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 14-02-2006, 16:58

Komisja Gospodarki pozytywnie zaopiniowała we wtorek rządowy projekt noweli ustawy o finansowym wspieraniu inwestycji. Jego celem jest dostosowanie przepisów ustawy do europejskiego systemu kontroli pomocy publicznej dla przedsiębiorców.

Komisja Gospodarki pozytywnie zaopiniowała we wtorek rządowy projekt noweli ustawy o finansowym wspieraniu inwestycji. Jego celem jest dostosowanie przepisów ustawy do europejskiego systemu kontroli pomocy publicznej dla przedsiębiorców.

    Projekt wyłącza stosowanie przepisów ustawy do przedsiębiorców znajdujących się w trudnej sytuacji ekonomicznej lub w okresie restrukturyzacji, przeprowadzanej z wykorzystaniem pomocy publicznej.

      Zdaniem Adama Szejnfelda z PO, ustawa wywołuje wiele wątpliwości. "Nie przyczynia się do wzrostu inwestycji w Polsce, w tym także do tworzenia nowych miejsc pracy. Wśród firm ubiegających się o pomoc w ramach tej ustawy, są firmy doskonałe, które żadnej pomocy od państwa nie powinny dostać" - uważa Szejnfeld.

      Według przewodniczącego komisji Artura Zawiszy (PiS), propozycje rządu, wprowadzające niewielkie zmiany w ustawie, mają charakter dostosowawczy do wymogów unijnych, a więc są potwierdzeniem obowiązujących przepisów wspólnotowych. 

      Rządowy projekt doprecyzowuje m.in. zasadę kumulacji pomocy publicznej oraz zastępuje pojęcie "nowej inwestycji" terminem "dana inwestycja" Zmiana ta pozwala określić maksymalne wsparcie finansowe dopuszczalne dla konkretnej inwestycji, a nie każdej nowej inwestycji prowadzonej równolegle przez przedsiębiorcę.

      Nowelizacja ustawy z 20 marca 2002 r. o finansowym wspieraniu inwestycji zawiera zasady i warunki udzielania pomocy regionalnej dla przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w Polsce.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane