Komisja Infrastruktury chce wystosować dezyderat do premiera ws. barier inwestycyjnych

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 25-04-2006, 18:48

Posłowie z sejmowej Komisji Infrastruktury zamierzają opracować dezyderat skierowany do premiera w sprawie barier utrudniających inwestowanie. Do opracowania projektu dezyderatu posłowie upoważnili prezydium komisji.

Posłowie z sejmowej Komisji Infrastruktury zamierzają opracować dezyderat skierowany do premiera w sprawie barier utrudniających inwestowanie. Do opracowania projektu dezyderatu posłowie upoważnili prezydium komisji.

Projekt dezyderatu będzie przedmiotem obrad komisji na posiedzeniu w pierwszych dniach maja.

We wtorek posłowie zapoznali się z opiniami urzędników z Ministerstwa Transportu i Budownictwa w sprawie barier inwestycyjnych, a także z poglądami przedstawicieli organizacji gospodarczych.

Jak wynika z informacji dostarczonych posłom przez resort transportu, w pierwszym etapie przygotowania inwestycji utrudnienie stanowi brak miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, zwłaszcza w dużych miastach.

Autorzy informacji zwracają również uwagę na możliwość zmian w ustawie o zamówieniach publicznych, w kontekście dużych inwestycji infrastrukturalnych. Dostosowanie takie powinno polegać na wyeliminowaniu nieuzasadnionych odwołań od rozstrzygnięć dotyczących wyboru wykonawcy.

Jak poinformowała posłów organizacja ProLinea (skupiająca przedsiębiorstwa realizujące tzw. inwestycje liniowe, czyli z sektora gazowniczego, elektroenergetycznego, telekomunikacyjnego i paliwowego), bariery występują w trakcie całego procesu  inwestycyjnego, od fazy przedinwestycyjnej, przez przygotowanie i realizację inwestycji, do fazy odbioru i przekazania jej do użytkowania.

ProLinea zwraca uwagę, że np. w wyniku zastosowania nowoczesnych technologii znacznie skrócono fazę wykonawczą budowy. Znacznemu wydłużeniu uległa natomiast faza pozyskiwania prawa do dysponowania nieruchomościami na cele budowlane - jest ona pięciokrotnie dłuższa od wykonawczej fazy budowy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane