Komisja odpowiedzialności wstrzymała postępowania

Dorota Kaczyńska
opublikowano: 13-01-2004, 00:00

Niespodziewana likwidacja UMiRM unieruchomiła Komisję Odpowiedzialności Zawodowej. Na szczęście sytuacja ta nie powinna trwać długo.

Z powodu likwidacji Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast (UMiRM) Komisja Odpowiedzialności Zawodowej (KOZ) wstrzymała prowadzone postępowania wyjaśniające wobec pośredników, zarządców i rzeczoznawców. Prawdopodobnie sytuacja ta będzie trwała do końca stycznia 2004 r. Postępowania zostaną wznowione, gdy wyjaśni się przyszłość UMiRM, z którym związany jest los zarówno KOZ, jak i Komisji Kwalifikacyjnej ds. licencji zawodowych (KK).

Ustawowa działalność

Działalność KOZ regulują zapisy ustawy o gospodarce nieruchomościami z 1997 r. Głównym zadaniem tej instytucji jest prowadzenie postępowań wyjaśniających z tytułu odpowiedzialności zawodowej osób, które posiadają uprawnienia zawodowe do szacowania nieruchomości lub licencje zawodowe pośrednika czy zarządcy nieruchomości. Zgodnie ze 184 art. ustawy, na podstawie wyników postępowania wyjaśniającego, Prezes UMiRM podejmuje decyzje o zastosowaniu kar dyscyplinarnych wobec osób, które naruszają przepisy prawa, zasady etyki zawodowej lub standardy zawodowe. Zatem, w związku z nieoczekiwaną likwidacją urzędu, od 1 stycznia 2003 r. KOZ została zmuszona do wstrzymania postępowań i czeka na wyklarowanie sytuacji. Przy czym, nawet jeśli urząd nie będzie reaktywowany, nie ma mowy o zaniechaniu działalności komisji.

— Zgodnie z zapisami ustawy o gospodarce nieruchomościami, KOZ będzie działać na dotychczasowych warunkach do końca swojej 3-letniej kadencji, jeszcze przez 1,5 roku. Natomiast w przypadku likwidacji UMiRM, decyzje o zastosowaniu kar dyscyplinarnych po 1 stycznia 2004 r. wydawane będą z upoważnienia Ministerstwa Infrastruktury (MI) — wyjaśnia Henryk Jędrzejewski, dyrektor departamentu gospodarki nieruchomościami byłego UMiRM.

Zmiany administracyjne

Wprawdzie obecne postępowania KOZ zostały wstrzymane, jednak tylko do czasu uregulowania spraw dotyczących obsługi administracyjnej pracy komisji. Jeśli nawet dojdzie bowiem do likwidacji UMiRM — jego dotychczasowe departamenty zostaną wcielone do struktur MI.

— Do takiego wariantu UMiRM, na wszelki wypadek, przygotowywał się już w 2002 r., gdy tylko pojawiła się groźba jego zniesienia — mówi Witold Czapla, kierujący sekcją KOZ dla pośredników w obrocie nieruchomościami.

— Proces związany z likwidacją UMiRM nie powinien wpłynąć na przedmiot działania KOZ. W związku z tym nie należy spodziewać się większych zmian w trybie jej pracy — zapewnia Jacek Jerzy Pawelec, przewodniczący KOZ.

Wstrzymanie postępowań, zdaniem Witolda Czapli, może jedynie odbić się niekorzystnie na sytuacji osób, przeciwko którym toczy się postępowanie, gdyż muszą teraz czekać na wznowienie swoich spraw.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Kaczyńska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Komisja odpowiedzialności wstrzymała postępowania