Komisja odrzuciła poprawki zgłoszone w II czytaniu noweli ustawy o biokomponentach

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 09-03-2005, 16:19

Poprawki zgłoszone w II czytaniu do ustawy o biopaliwach, które wprowadzają przepisy regulujące wytwarzanie biokomponentów wyłącznie z polskich surowców, zostały w środę odrzucone przez komisję ustawodawczą.

Poprawki zgłoszone w II czytaniu do ustawy o biopaliwach, które wprowadzają przepisy regulujące wytwarzanie biokomponentów wyłącznie z polskich surowców, zostały w środę odrzucone przez komisję ustawodawczą.

    Komisja w styczniu tego roku wystąpiła z inicjatywą nowelizacji ustawy o biokomponentach stosowanych w paliwach ciekłych, mając na uwadze wyłącznie usunięcie błędów legislacyjnych, jakie powstały w ustawie wprowadzającej przepisy do ustawy o swobodzie gospodarczej, w wyniku orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego.

    W kwietniu 2004 roku Trybunał uznał, że trzy artykuły ustawy o biopaliwach są niezgodne z konstytucją. Jeden z artykułów ustawy zobowiązuje producentów paliw do dodawania biokomponentów. Inny zaskarżony przepis, dotyczy nałożenia na konsumentów obowiązku zakupu biopaliw. Trzeci zaskarżony artykuł pozwala sprzedawać paliwa zawierające 5 proc. biokomponentów bez specjalnego oznakowania.

    Postanowienie Trybunału spowodowało konieczność nowelizacji ustawy o biokomponentach. Nowelizacja polega więc na uchyleniu przepisów z art 12 ust. 2 i 7 (dot. wprowadzania biokomponentów do obrotu paliwami ciekłymi) oraz z art. 17 ustęp 1 i 3 (dotyczy kar w przypadku niestosowania biokomponetów w paliwach).

    Podczas II czytania nowelizacji projektu, posłanka Halina Murias z Ligi Polskich Rodzin zgłosiła poprawki, które mają na celu ochronę polskich producentów i zakładają, że paliwa będą produkowane wyłącznie z polskich surowców.  

    Murias argumentowała, że wskutek zmian Wspólnej Polityki Rolnej, Unia postanowiła dopłacać do roślin energetycznych takich, jak rzepak, krajom "starej" Unii, co sprawia, że polski rzepak i wytwarzane z niego biokomponenty będą niekonkurencyjne na unijnym rynku.

    Poseł sprawozdawca ustawy Eugeniusz Kłoptek (PSL) zaznaczył, że choć "sercem" zgadza się z propozycjami posłanki LPR, to wprowadzenie takich zmian do ustawy wykracza poza materię ustawy i poprawki nie powinny być w takim trybie rozpatrywane.

    Negatywnie na temat poprawek wypowiedziało się także biuro legislacyjne, tłumacząc, że proponowane poprawki naruszają orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego. Przedstawicielka Urzędu Komisji Integracji Europejskiej wyjaśniła zaś, że są one niezgodne z prawem wspólnotowym.

    Wobec tych negatywnych opinii, komisja ustawodawcza negatywnie ustosunkowała się do poprawek LPR rekomendując ich odrzucenie w III czytaniu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane