Komisja ponownie oceni projekt dotyczący oszczędności i wydatków budżetu

PAP
opublikowano: 15-12-2015, 20:00

Złożona przez PiS w drugim czytaniu poprawka związana z organizacją w przyszłym roku szczytu NATO i Światowych Dni Młodzieży spowodowała, że projekt ustawy okołobudżetowej na 2016 r. wysłano ponownie do komisji finansów publicznych.

Tadeusz Cymański (PiS) powiedział PAP, że poprawka wprowadza wyłączenia z procedury zamówień publicznych w odniesieniu do planowanego w przyszłym roku szczytu NATO oraz Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016. Zapewnił, że zmiana ta będzie zgodna z wymogami unijnymi i ma na celu sprawne przygotowanie obu wydarzeń.

Przedstawiając stanowisko PiS podczas drugiego czytania projektu ustawy okołobudżetowej poseł mówił, że jest ono konsekwentne; PiS popiera zaproponowane w nim zmiany. Cymański zaznaczył, że projekt dotyczy bardzo wielu działań, ale ma też stworzyć warunki dla realizacji programu 500+. "To nie rozdawnictwo, rozrzutność, to nie są żadne kpiny" - mówił. Ocenił, że w Polsce oprócz braku pracy, mieszkań, czy przedszkoli, głównym problemem jest po prostu brak pieniędzy.

Reprezentująca PO Krystyna Skowrońska powiedziała, że projekt zawiera rozwiązania przygotowane jeszcze przez PO. Zwróciła uwagę, że w poprzednich latach PiS krytykował rozwiązania proponowane w ustawie okołobudżetowej, identyczne z tymi, które zawarte są w aktualnym projekcie.

Rafał Wójcikowski Kukiz'15 zapowiedział, że jego klub poprze projekt, chociaż ma do niego pewne zastrzeżenia. Zwrócił uwagę, że przygotowany przez PiS program 500+ w przypadku dochodów przekraczających 800 zł na osobę projekt przewiduje 500 zł na drugie i następne dzieci, ale nie pierwsze. Poseł pytał dlaczego PiS nie dba o dzieci pierworodne oraz nie podnosi płac w budżetówce. Zapewnił, że jego klub opowiada się za wspieraniem rodzin, ale jest przeciwny demoralizującemu rozdawaniu pieniędzy.

Natomiast Elżbieta Stępień z Nowoczesnej pytała o to, jak będzie sprawowana kontrola, czy pieniądze przeznaczane na dzieci w ramach programu 500+ są wydawane zgodnie z przeznaczeniem. "Jesteśmy w stanie poprzeć (projekt - PAP), przy czym (...) naciskam na dyscyplinę finansową, by wydatki korelowały z przychodami" - mówiła.

Także Genowefa Tokarska z PSL zwróciła uwagę, że w projekcie znajdują się propozycje wcześniej krytykowane przez PiS, jak na przykład finansowanie z Funduszu Pracy staży podyplomowych i specjalizacji lekarskich. Jej zdaniem projekt "ma swoje plusy i minusy w wielu punktach, ale jest dywagacją czysto teoretyczną, bo nie jest procedowany razem z ustaw budżetową".

Wiceminister finansów Hanna Majszczyk tłumaczyła m.in. że co prawda kwota bazowa na wynagrodzenie w budżetówce nie jest w przyszłym roku podnoszona, niemniej nie znaczy to, że nie będzie wzrostu płac w administracji. Przewidziano na to 2 mld zł, ale o ewentualnych podwyżkach będą decydować kierownicy poszczególnych jednostek.

Projekt ustawy okołobudżetowej na 2016 r. przewiduje, że rząd nie przeznaczy 1,5 proc. z akcyzy na promocję biopaliw, co pozwoli zaoszczędzić 440 mln zł. Zaproponowano też, aby w 2016 r., analogicznie jak w 2015 r. wprowadzić przepis umożliwiający elastyczne planowanie środków na doskonalenie zawodowe nauczycieli. Założono też „zamrożenie” funduszu świadczeń socjalnych na poziomie obowiązującym w 2015 r., czy „zamrożenie” na poziomie 2013 r. podstawy naliczenia wysokości odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych dla pracowników uczelni publicznych.

Odpis na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych dla nauczycieli dokonywany będzie na podstawie kwoty bazowej z 2012 r., a podstawą odpisu na fundusz socjalny dla emerytów i rencistów – byłych żołnierzy oraz funkcjonariuszy innych służb mundurowych będą środki zaplanowane na 2011 r. na emerytury i renty. "Zamrożone" mają pozostać też kwota bazowa wynagrodzeń dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe.

Zgodnie z projektem w planie finansowym Funduszu Pracy w 2016 r. przeznaczono 835,3 mln zł na staże podyplomowe i szkolenia specjalizacyjne (rezydentury) lekarzy, dentystów, pielęgniarek i położnych. Jednocześnie zwiększone mają zostać o ponad 700 mln zł wydatki na aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu.

Przewidziano częściowe finansowanie rezydentur ze środków budżetu państwa w wysokości do 182 mln 943 tys. zł.

W projekcie założono możliwość dofinansowania z budżetu państwa Funduszu Emerytalno-Rentowego (w przypadku większej liczby świadczeniobiorców) oraz przyznania dotacji celowej na obsługę medialną Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016. Ponadto w ramach środków zaplanowanych na obronę narodową możliwe będzie finansowanie przygotowania i organizacji Szczytu Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego w Polsce w 2016 r.

Podczas prac komisji dyskutowano m.in. nad przepisem nakazującym samorządom wydawanie określonej puli pieniędzy na edukację dzieci niepełnosprawnych. Kontrowersje wzbudziła propozycja Związku Powiatów Polskich, by regulacje tę, która ma negatywną opinię komisji wspólnej rządu i samorządu terytorialnego, wykreślić z projektu. Komisja się na to nie zgodziła i regulacja pozostała w projekcie.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane