Komisja pozytywnie o nowelizacji uchwały powołującej bankową komisję śledczą

opublikowano: 28-03-2007, 17:37

Sejmowa Komisja Regulaminowa i Spraw Poselskich uznała w środę, że nowelizacja uchwały powołująca bankową komisję śledczą nie jest sprzeczna z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego, który uznał, że poprzednia uchwała powołująca tę komisję jest sprzeczna z konstytucją. "Komisja uznała, że proponowana nowelizacja nie jest sprzeczna z treścią wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 22 września 2006 roku, a decyzja o zasadności i  trafności nowego brzmienia treści uchwały leży w gestii Wysokiej Izby. Zdaniem komisji, Sejm może przyjąć uchwałę w proponowanym kształcie" - brzmi opinia komisji.

O przesłanie nowelizacji uchwały do komisji wnioskowała PO, która argumentowała, że - zgodnie z zamówionymi przez Sejm ekspertyzami - w tekście tym znajdują się zapisy, które są niezgodne z konstytucją.

I to posłowie Platformy, wraz z posłami SLD, protestowali przeciwko treści przegłosowanej w środę opinii. Ich zdaniem, przewodniczący komisji Marek Suski (PiS) przed głosowaniem przedstawił projekt opinii zgodnie, z którym "komisja uznawała, że zgodnie z przedstawionymi opiniami ekspertów nie można wydać jednoznacznej opinii by uchwała była zgodna z konstytucją".

Projekt przedstawiony przed głosowaniem przez posła Suskiego - mówił przedstawiciel wnioskodawców poseł PO Aleksander Grad - stwierdzał, że uchwała nie jest sprzeczna z orzeczeniem TK, bo wszystkie zapisy kwestionowane przez Trybunał zostały usunięte, a co do tych dodanych TK się jeszcze nie wypowiedział. W przyjętej uchwale tego zabrakło.

Suski argumentował, że przed głosowaniem wielokrotnie czytał treść przyjętej opinii, a zapisy o których mówią posłowie opozycji były jego "kompromisową propozycją", której jednak nie poddał pod głosowanie.

"Posłowie nie otrzymali na piśmie projektu opinii przed głosowaniem. W trakcie posiedzenia były prezentowane opinie ekspertów, które mówią, iż pojawiają się wątpliwości natury konstytucyjnej w przedłożonym komisji projekcie uchwały (o powołaniu bankowej komisji śledczej)" - mówiła wiceprzewodnicząca komisji Krystyna Skowrońska (PO).

Wtórowali jej posłowie Wacław Martyniuk (SLD) i Jerzy Budnik (PO). Ten ostatni podkreślał, że dwie osoby, które dotarły na posiedzenie komisji w trakcie jej posiedzenia nie znały treści proponowanych opinii. Chodziło o posłów Samoobrony Janusza Maksymiuka i Mateusza Piskorskiego.

"Nikt z osób, które głosowały za opinią, która przeszła, nie zgłasza zastrzeżeń" - stwierdził z kolei Suski.

Skowrońska podkreśliła, że przed głosowaniem nad uchwałą Prezydium Sejmu powinno zapoznać się ze stenogramem z posiedzenia komisji.

Komisja śledcza powołana w marcu ub. r. miała zbadać "rozstrzygnięcia dotyczące przekształceń kapitałowych i własnościowych w sektorze bankowym oraz działań organów nadzoru bankowego w okresie od 4 czerwca 1989 r. do 19 marca 2006 r."

Po wyroku TK, który orzekł, że uchwała o powołaniu komisji jest niezgodna z konstytucją, konieczna stała się zmiana treści uchwały.

Zgodnie z projektem nowelizacji uchwały zaproponowanym przez Prezydium Sejmu oraz Komisję Regulaminową i Spraw Poselskich, nowa komisja śledcza miałaby m.in. badać prawidłowość i celowość działań rządu, premiera, ministra finansów, ministra skarbu i ministra przekształceń własnościowych w procesie przekształceń sektora bankowego. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Komisja pozytywnie o nowelizacji uchwały powołującej bankową komisję śledczą