Komisja przeciwko finansowaniu składki poprzez Izby Rolnicze

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 21-09-2006, 16:29

Sejmowa komisja rolnictwa negatywnie zaopiniowała propozycję, by Krajowa Rada Izb Rolniczych finansowała w organizacjach unijnych członkowskie składki związków rolniczych i zawodowych organizacji rolniczych.

Sejmowa komisja rolnictwa negatywnie zaopiniowała w czwartek propozycję, by Krajowa Rada Izb Rolniczych finansowała w organizacjach unijnych członkowskie składki związków rolniczych i zawodowych organizacji rolniczych.

Komisja rozpatrywała poprawki do rządowego projektu nowelizacji ustawy o związkach zawodowych rolników. Celem projektu jest umożliwienie finansowania z budżetu składek do rolniczych organizacji unijnych COPA/COGECA.

Roczna składka w wysokości dwóch mln zł byłaby wpłacana przez rząd. Jednak Najwyższa Izba Kontroli zakwestionowała formę przesyłania składki, bo nie było stosownych przepisów prawnych. Dlatego rządowy projekt ma je wprowadzić.

COPA i COGECA istnieją od końca lat 50. ubiegłego wieku. Ich zadaniem jest reprezentowanie interesów unijnych rolników i spółdzielców w Komisji Europejskiej i instytucjach działających w Unii. Są to organizacje o charakterze lobbingowym, mające duży wpływ na decyzje podejmowane przez KE. COPA zrzesza obecnie 51 narodowych związków rolniczych, COGECA - 32 organizacje spółdzielcze.

Komisja sejmowa wyraziła także negatywną opinię do poprawki PSL, by finansowaniem objąć także Krajową Radę Spółdzielczą (KRS), która ubiega się o członkostwo w GOGECA.

Projekt nowelizacji ustawy zakłada, że finansowanie składki będzie dotyczyć pięciu organizacji, które już są członkami COPA/COGECA, tj. Kółek Rolniczych, związków "Samoobrona" i "Solidarność" oraz Federacji Związków Branżowych i Izb Rolniczych.

Głosowanie projektu ustawy odbędzie się w piątek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Komisja przeciwko finansowaniu składki poprzez Izby Rolnicze