Komisja śledcza ds. banków zajmie się SKOK-ami

Polska Agencja Prasowa SA
14-09-2006, 17:23

Komisja śledcza ds. banków zbada rolę SKOK-ów w kształtowaniu systemu bankowego w Polsce.

Komisja śledcza ds. banków i nadzoru bankowego zajmie się Spółdzielczymi Kasami Oszczędnościowo- Kredytowymi (SKOK-ami). Wniosek taki, zgłoszony przez Aleksandra Grada (PO), komisja przegłosowała w czwartek.

Wniosek dotyczy rozpatrzenia roli SKOK w kształtowaniu systemu bankowego w Polsce, analizy procesu wydawania licencji bankowej na wniosek Kasy Krajowej SKOK oraz roli SKOK w doprowadzeniu do trudnej sytuacji Wielkopolskiego Banku Rolniczego i jego dalszych przekształceń własnościowych.

Głosowanie w komisji odbyło się pod nieobecność jej przewodniczącego Artura Zawiszy (PiS), który wcześniej sprzeciwiał się, by komisja zajęła się SKOK-ami.

Za wnioskiem Grada opowiedzieli się Tomasz Szczypiński (PO), Małgorzata Ostrowska (SLD), wiceprzewodniczący komisji Marek Sawicki (PSL) oraz wiceprzewodniczący komisji Waldemar Nowakowski (Samoobrona).

Wiceprzewodniczący komisji Szymon Pawłowski (LPR) apelował do Grada o wycofanie wniosku. Adam Hofman (PiS) twierdził, że zgłoszenie wniosku pod nieobecność Zawiszy jest wprowadzaniem nowego punktu "bocznymi drzwiami".

Hofman powiedział też dziennikarzom - "przegraliśmy". "Arytmetyczną większość, na którą zawsze narzekała - opozycja wykorzystała dzisiaj i to jest jej obrzydliwe zbójeckie prawo, ale prawo" - dodał.

Poseł Zawisza, pytany o decyzję komisji w programie "Kropka nad i" w TVN24, przypomniał, że był przeciwny wnioskowi, by komisja zajęła się Spółdzielczymi Kasami Oszczędnościowo-Kredytowymi (SKOK- ami). "Byłem przeciwko temu, by komisja zajmowała się wszystkim, co nie jest sektorem bankowym" - powiedział.

"Było ustalenie, że do rana czekamy z jakimikolwiek sprawami, koledzy z PO zmienili te ustalenia" - stwierdził Zawisza, komentując głosowanie nad sprawą SKOK-ów.

Zawisza przyznał, że w przeszłości był autorem poprawki do ustawy, która pozwoliła SKOK-om zarabiać na poręczeniach dla firm ubiegających się o kontrakty publiczne. Zaprzeczył jednak, jakoby lobbował na rzecz SKOK-ów. "Oczywiście, że nie jest to lobbowanie, w Polsce istnieje ustawa o lobbingu. Ustawa definiuje, co jest lobbingiem. Posłowie zgłaszają liczne poprawki na różne tematy" - powiedział.

Hofman pytany, jak rozumieć, że za wnioskiem Grada zagłosował również przedstawiciel Samoobrony, dodał, że nie wie, "czy można to traktować w ten sposób, że Andrzej Lepper mówi o wyborach na wiosnę, a koalicja pękła pierwsza w komisji śledczej. Myślę że to byłoby nadużycie". "Bardziej mógłbym stwierdzić, że Andrzej Lepper mówi, a działa poseł Nowakowski" - powiedział Hofman.

Nowakowski powiedział dziennikarzom, że to kwestie merytoryczne zdecydowały, iż zmienił zdanie. "Zapewniam, że w moim głosowaniu nie ma żadnej polityki" - dodał.

Powiedział też, że jego stanowisko w głosowaniu nie ma żadnych związków z tarciami w koalicji rządowej.

Posłowie przegłosowali listę świadków, którzy mieliby być wezwani do przesłuchania w związku ze sprawą SKOK. Będą to: Grzegorz Bierecki (prezes Kasy Krajowej SKOK), Jarosław Bierecki (brat G. Biereckiego, członek rady nadzorczej TFI SKOK), Marzena Bierecka (wiceprezes Stowarzyszenia Krzewienia Edukacji Finansowej, żona G.Biereckiego), Alicja Bierecka (sekretarz SKEF, żona J.Biereckiego), Jędrzej Jędrych (poseł PiS, przebywający na bezpłatnym urlopie pracownik TUW SKOK), Adam Jedliński (przewodniczący rady nadzorczej Kasy Krajowej) oraz były prezes NBP Grzegorz Wójtowicz.

Komisja zajmie się SKOK-ami w trzeciej kolejności, po zakończeniu prac nad ewentualnym konfliktem interesów, w jakim miałby się znaleźć prezes NBP Leszek Balcerowicz w związku z członkostwem w radzie Fundacji CASE i sprawą upadłości Banku Staropolskiego.

SKOK-i działają na podstawie odrębnej ustawy. Z założenia są organizacjami nie nastawionymi na zysk i dlatego nie płacą podatku dochodowego. Prowadzą działalność taką jak banki, jednak nie podlegają nadzorowi bankowemu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / Komisja śledcza ds. banków zajmie się SKOK-ami