Komisja transportu PE poparła kandydatkę Rumunii na komisarza

  • PAP
opublikowano: 14-11-2019, 19:14

Koordynatorzy komisji transportu Parlamentu Europejskiego poparli w czwartek kandydatkę Rumunii Adinę Valean na unijnego komisarza - poinformowało PAP źródło unijne.

"Rumunkę poparły wszystkie frakcje z wyjątkiem Zielonych, którzy domagali się dodatkowych informacji, oraz grupy Tożsamość i Demokracja, która była przeciwko" - powiedziało PAP źródło unijne.

Valean w czwartek w Brukseli wzięła udział w przesłuchaniu w komisji transportu PE. Zgoda komisji była wymagana, aby Rumunka mogła zostać komisarzem UE, który będzie zajmował się tą tematyką.

Podczas wysłuchania odniosła się do Europejskiego Zielonego Ładu, jednego z głównych programów szefowej elekt Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen. Jak powiedziała, ta strategia nie może być zrealizowania bez transportu w jej centrum. Przekonywała, że choć ekologia jest ważna, jeśli chodzi o mobilność, to jednak musi służyć interesom obywateli. Wskazywała, że chociaż potrzebne są dodatkowe wysiłki, aby osiągnąć cele w zakresie ograniczenia emisji dwutlenku węgla, musi to być wykonalne pod względem ekonomicznym. Mówiła, że cyfryzacja i automatyzacja pociągają za sobą ogromne zmiany dla sektora transportu, ale nie mogą one następować kosztem ludzi, dlatego konieczne jest większe skoncentrowanie się na szkoleniach i przekwalifikowaniu się pracowników.

Valean mówiła też, że będzie pracować nad poprawą bezpieczeństwa ruchu drogowego i będzie dążyć do ukończenia budowy jednolitej europejskiej przestrzeni powietrznej. Ma to służyć ograniczeniu natężenia ruchu w przestrzeni powietrznej i zmniejszyć emisje. Choć - jak mówiła - UE ma solidne ramy w zakresie praw pasażerów, to należy nadal pracować w tym obszarze. W kwestii inwestycji infrastrukturalnych powiedziała, że będzie bronić budżetu instrumentu finansowego „Łącząc Europę” w kolejnym budżecie UE.

Przesłuchanie kandydatki bardzo dobrze ocenił europoseł Kosma Złotowski (PiS). "Wypadła bardzo dobrze podczas wysłuchania, choć miała niewiele czasu na to, żeby się przygotować, raptem kilka dni. Z posiedzenia komisji transportu wyszła dziś zwycięsko. Sam fakt, że jest z Rumunii, napawa nas optymizmem" - powiedział PAP po wysłuchaniu.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Podobnie wypowiadała się europosłanka Elżbieta Łukacijewska (PO). "(Valean) miała dobre wystąpienie i widać było, że rozumie problematykę transportu. Choć nie mówiła o wielu rzeczach wprost, bo wiele będzie też zależeć od rządów państw członkowskich, to jednak była przygotowana. Dobrze, że jest z naszego regionu, bo na pewno będzie go dużo lepiej rozumiała niż kogokolwiek inny" - powiedziała PAP.

Otoczenie przyszłej szefowej KE podkreśla, że Valean jest doświadczoną europosłanką, która przewodniczyła komisji środowiska, a teraz kieruje komisją przemysłu i badań PE (ITRE). W swojej karierze Rumunka zajmowała się kwestiami związanymi z transportem. Była m.in. sprawozdawcą projektu dotyczącego instrumentu "Łącząc Europę", który wspiera infrastrukturę w dziedzinie transportu, energii i usług cyfrowych w UE.

W listopadzie nowy centroprawicowy rząd Rumunii zaproponował dwójkę kandydatów - Valean i Siegfrieda Muresana. Są oni eurodeputowanymi Europejskiej Partii Ludowej i należą do Partii Narodowo-Liberalnej (PNL), która obecnie rządzi w Rumunii. Przewodnicząca elekt zdecydowała, że Adina Valean otrzyma tekę transportową.

Rovana Plumb - kandydatka poprzedniego, socjaldemokratycznego rządu Rumunii premier Vioricy Dancili na unijnego komisarza ds. transportu - została uznana za niezdolną do pełnienia funkcji z powodu stwierdzonego konfliktu interesów. Dancila próbowała forsować innych pretendentów do Komisji już po tym, jak jej gabinet nie uzyskał wotum zaufania, ale zostali oni odrzuceni przez von der Leyen.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu