Komisja zdrowia za przeznaczeniem 872 mln zł na podwyżki dla pracowników placówek medycznych

Polska Agencja Prasowa SA
20-07-2006, 15:34

Sejmowa Komisja Zdrowia pozytywnie zaopiniowała w czwartek zmianę planu finansowego Narodowego Funduszu Zdrowia, zgodnie z którą Fundusz przeznaczy 872 mln zł na podwyżki dla pracowników zakładów opieki zdrowotnej od października tego roku.

Sejmowa Komisja Zdrowia pozytywnie zaopiniowała w czwartek zmianę planu finansowego Narodowego Funduszu Zdrowia, zgodnie z którą Fundusz przeznaczy 872 mln zł na podwyżki dla pracowników zakładów opieki zdrowotnej od października tego roku.

NFZ zapewnił posłów komisji, że pieniądze na podwyżki są zagwarantowane i że przeznaczenie większych środków na wynagrodzenia nie zmniejszy dostępu pacjentów do usług medycznych.

Pieniądze te będą pochodzić ze wzrostu przychodów ze składki na ubezpieczenie zdrowotne, a także z niewykorzystanych środków na finansowanie leczenia Polaków za granicą.

Zgodnie z ustawą, zmiana planu finansowego musi być jeszcze zaakceptowana przez ministra zdrowia i ministra finansów. Wtedy pieniądze trafią do poszczególnych oddziałów Funduszu, które podpisują kontrakty z dyrektorami placówek.

Nakłady na świadczenia zdrowotne wszystkich oddziałów Funduszu (w stosunku do obecnych planów finansowych) wzrosną o 2 proc. Największą kwotę otrzymają oddziały: mazowiecki - 135,4 mln zł, i śląski - 111,1 mln zł. Gdyby się okazało, że ta kwota jest zbyt mała na sfinansowanie podwyżek, to zostanie uruchomiona rezerwa ogólna Funduszu w wysokości ok. 370 mln zł.

Ustawę o przekazaniu środków finansowych na wzrost wynagrodzeń dla pracowników ochrony zdrowia, uchwaloną 13 lipca przez Sejm, przyjął w czwartek Senat. W myśli ustawy, od października tego roku wyższe pensje otrzymają pracownicy zatrudnieni na etatach, a także na kontraktach, zarówno w publicznych, jak i niepublicznych placówkach medycznych.

Senatorowie przyjęli jednak poprawkę do ustawy, która zakłada, że podwyżki będą mogły otrzymać tylko te osoby, których pensja nie przekracza siedmiokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Komisja zdrowia za przeznaczeniem 872 mln zł na podwyżki dla pracowników placówek medycznych