Komisje akceptują Tombińskiego jako ambasadora przy UE

(Paweł Kubisiak)
16-12-2006, 10:31

Sejmowe komisje: spraw zagranicznych i ds. Unii Europejskiej pozytywnie zaopiniowały w piątek wieczorem kandydaturę Jana Tombińskiego na stanowisko ambasadora RP przy Unii Europejskiej.

Sejmowe komisje: spraw zagranicznych i ds. Unii Europejskiej pozytywnie zaopiniowały w piątek wieczorem kandydaturę Jana Tombińskiego na stanowisko ambasadora RP przy Unii Europejskiej.

Tombiński jest obecnie szefem polskiej placówki w Paryżu.

Od września polskim przedstawicielstwem przy Wspólnocie kieruje charge d'affaires Piotr Wojtczak. Wcześniej placówką zwaną nieoficjalnie "małym MSZ" kierował ambasador Marek Grela. Od jesieni pracuje on jednak w sekretariacie Rady Ministrów UE.

Premier Jarosław Kaczyński przyznał na początku listopada, że znalezienie odpowiedniego kandydata na stanowisko stałego przedstawiciela Polski przy UE jest "niesłychanie trudne". Jak zaznaczał, taka osoba powinna wykazać się nie tylko bardzo dobrą znajomością języków obcych i przygotowaniem merytorycznym, ale także musi wykazać się "perfekcyjnymi" kwalifikacjami moralnymi. Poinformował, że propozycję objęcia tej placówki odrzuciło - tłumacząc się stanem zdrowia - "kilka osób", wśród nich także wiceministrowie spraw zagranicznych.

Zdaniem minister Fotygi, która w piątek przedstawiła członkom połączonych komisji sejmowych kandydaturę ambasadora Tombińskiego, dyplomata ten będzie "służył dobru Polski i wspieraniu jej pozycji w UE". Szefowa polskiej dyplomacji dodała, że Tombiński ma poparcie prezydenta i premiera. Fotyga uważa, że dyplomata dobrze przygotuje nasz kraj do objęcia przewodnictwa w Unii w drugiej połowie 2011 roku.

Tombiński podkreślił, że stałe przedstawicielstwo przy Wspólnocie powinno być dla państwa "instrumentem wczesnego monitorowania" wszystkiego, co dzieje się wewnątrz UE. Jak mówił, ta placówka służy temu, by "od najniższego szczebla" rozpoznawać problemy UE oraz by na jej forum przedstawiać narodowe interesy.

Posłów interesowało m.in. jak Tombiński ocenia dotychczasowe działania polskiego rządu w kontekście Traktatu Konstytucyjnego.

Minister Fotyga "gorąco zaapelowała" do posłów, by dyplomata nie musiał odpowiadać na "drażliwe kwestie". Argumentowała, że Tombiński reprezentuje za granicą polski rząd.

Dyplomata powiedział, że "byłoby dziwne, gdyby zaczął analizować politykę rządu". "Ambasador nie może sobie pozwolić na to, by wdawać się w polemiki w tym zakresie. Nigdzie to się nie zdarza i zdarzać nie powinno" - zaznaczył Tombiński.

Jan Tombiński urodził się w 1958 roku w Krakowie. Ukończył filologię germańską i historię na Uniwersytecie Jagiellońskim. W czasie swojej kariery dyplomatycznej przebywał na kilku placówkach: w Czechach, Słowenii, Bośni i Hercegowinie oraz - obecnie - we Francji (w dwóch ostatnich miejscach jako ambasador).

Pracował też w kilku departamentach MSZ zajmujących się polityką europejską.

Tombiński zna angielski, francuski, niemiecki i słoweński. Jest żonaty, ma 9 dzieci.

Zgodnie z konstytucją, polskich ambasadorów mianuje prezydent.(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Paweł Kubisiak)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Komisje akceptują Tombińskiego jako ambasadora przy UE