Komisje odrzuciły projekt ustawy o finansowaniu stolicy

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 18-02-2005, 13:41

Sejmowe komisje finansów i samorządu terytorialnego odrzuciły w piątek projekt ustawy o finansowaniu zadań Miasta Stołecznego Warszawy. O losie projektu zdecyduje Sejm w głosowaniu plenarnym. Jeśli go odrzuci, Warszawa nie będzie otrzymywała rocznie ponad 200 mln zł z budżetu państwa.

Sejmowe komisje finansów i samorządu terytorialnego odrzuciły w piątek projekt ustawy o finansowaniu zadań Miasta Stołecznego Warszawy. O losie projektu zdecyduje Sejm w głosowaniu plenarnym. Jeśli go odrzuci, Warszawa nie będzie otrzymywała rocznie ponad 200 mln zł z budżetu państwa.

Projekt zakłada, że każdego roku stolica otrzymywałaby dotację nie mniejszą niż 0,025 proc. produktu krajowego brutto. Pieniądze te miałyby być przeznaczone na budowę metra, szybkiej kolei miejskiej, modernizację infrastruktury drogowej oraz na ochronę środowiska i zadania wynikające z funkcjonowania w mieście organów administracji centralnej.

W projekcie zapisano też, że kwota dotacji wynosiłaby nie więcej niż połowa sumy przewidzianej na realizację tych inwestycji w danym roku.

O odrzucenie projektu wnioskował poseł Witold Gintowt-Dziewałtowski (SLD). Jego zdaniem, Warszawa nie powinna być traktowana inaczej niż pozostałe miasta w Polsce, bo zyski czerpane z tytułu stołeczności są o wiele większe niż ponoszone z tego powodu koszty.

"Ponad połowa wszystkich inwestycji zagranicznych ulokowana jest w stolicy, średnie wynagrodzenie brutto wynosi tutaj 3600 zł, podczas gdy w Gdańsku, który jest drugi w kolejności - 2300 zł" - wyliczał poseł. Dodał, że uchwalając tę ustawę Sejm doprowadzi do tego, że "będziemy mieli bogatą metropolię i biedotę dookoła".

Zastrzeżenia do projektu zgłaszało również biuro legislacyjne Sejmu, argumentując, że wprowadzałby on specjalne traktowanie jednej z gmin, co mogłoby się spotkać z zarzutem niekonstytucyjności.

Broniący projektu posłowie podkreślali m.in., że ustawowo zagwarantowana dotacja sprawiłaby, że każdego roku wiadomo byłoby, ile pieniędzy z budżetu centralnego otrzyma metro. Ponadto, jak mówili, podobne rozwiązania stosuje się w całej Europie.

"Wychodzę z tej komisji dosyć smutny. Odrzucenie tej ustawy będzie oznaczało dla Warszawy m.in., że nie będziemy mogli zgłosić we wnioskach o dofinansowanie z funduszy strukturalnych projektu budowy drugiej linii metra" - powiedział PAP wiceprezydent Warszawy Sławomir Skrzypek.

Zaznaczył, że co prawda Warszawa czerpie korzyści ze swojej stołeczności, ale ma też z tego tytułu "ogromne problemy". "Corocznie Warszawa wpłaca do budżetu państwa ok. 0,5 mld zł +janosikowego+ (w formie podatków - PAP), podczas gdy np. Poznań płaci tylko ok. 40 mln" - powiedział Skrzypek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Komisje odrzuciły projekt ustawy o finansowaniu stolicy