Komisje przyjęły poprawki do projektu nowelizacji ustawy o pomocy państwa dla budownictwa mieszkaniowego

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 01-03-2005, 18:14

Poprawki dotyczące poszerzenia grona spółdzielców, którzy będą mogli skorzystać z jednej z form pomocy państwa przy spłacie kredytów oraz w sprawie pomocy dwóm spółdzielniom mieszkaniowym, które borykają się z problemem narastających odsetek od kredytu - przyjęły we wtorek sejmowe komisje infrastruktury i finansów publicznych.

Poprawki dotyczące poszerzenia grona spółdzielców, którzy będą mogli skorzystać z jednej z form pomocy państwa przy spłacie kredytów oraz w sprawie pomocy dwóm spółdzielniom mieszkaniowym, które borykają się z problemem narastających odsetek od kredytu - przyjęły we wtorek sejmowe komisje infrastruktury i finansów publicznych.

    Komisje debatowały nad projektem nowelizacji ustawy regulującej zasady pomocy państwa na rzecz budownictwa mieszkaniowego. W trakcie drugiego czytania, do rządowego projektu nowelizacji ustawy o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych, udzielaniu premii gwarancyjnych oraz refundacji bankom wypłaconych premii gwarancyjnych, poprawki zgłosili posłowie PiS oraz poseł Barbara Blida (niezrzeszona) wraz z grupą posłów.

    Pierwsza z tych poprawek poszerza grono spółdzielców, którzy będą mogli skorzystać z jednej z form pomocy państwa, określonej tą ustawą, przy spłacie kredytów. Jak powiedziała PAP poseł Anna Borucka-Cieślewicz (PiS), ta ustawa dotyczy kredytów zaciąganych przez spółdzielnie, a potem "przepisywanych" na członków spółdzielni. To są kredyty 40-letnie. Ta ustawa umożliwia spłatę tych kredytów w ciągu 20 lat, choć pod określonymi warunkami.

    W poprawce chodzi o grupę około 10 tys. spółdzielców, która "nie weszła w ten system" w 1998 roku, w związku z tym nie może skorzystać z 20-letniego okresu spłaty, powiedziała Borucka-Cieślewicz. Poprawka PiS ma pozwolić tej grupie skorzystać z tej możliwości.

    Druga poprawka, jak wyjaśniła poseł Barbara Blida, ma pomóc dwóm spółdzielniom mieszkaniowym, w Siemianowicach Śląskich i w Koninie, które borykają się z problemem narastających odsetek od kredytu. Są to spółdzielnie, które zaciągnęły kredyt przed 1 stycznia 1991 roku i rozpoczęły inwestycje.

    W związku ze zmianą zasad kredytowania od 1991 roku inwestycje zostały przerwane, a spółdzielnie "obrastają w dług w postępie geometrycznym" w związku z naliczanymi odsetkami. "Ten dług jest nie do spłacenia" - powiedziała Blida.

    Jak poinformowała, w trakcie rozmów z bankiem, ekspertami i przedstawicielami administracji, okazało się, że nie ma innego sposobu na rozwiązanie tego problemu, jak wprowadzenie stosownych przepisów do ustawy.

    Pierwsza z tych poprawek została przyjęta jednogłośnie, druga została przyjęta przy jednym głosie wstrzymującym się, bez głosów przeciwnych.

    Rządowy projekt nowelizacji tej ustawy, jak powiedział w połowie lutego poseł-sprawozdawca Zbigniew Janowski (SLD), nie zawiera "rewolucyjnych" zmian systemowych. "Jest to raczej katalog korekt dotyczących udzielania premii gwarancyjnych i propozycji zmieniających przepisy określające zasady pomocy państwa w spłacie kredytów mieszkaniowych" - powiedział Janowski.

    Projekt precyzuje między innymi przepisy dotyczące ponownej wypłaty premii gwarancyjnej i wydłuża okres zawieszenia spłaty kredytu dla spółdzielców znajdujących się w szczególnie trudnej sytuacji finansowej z 8 do 12 kwartałów.    "Projekt ustawy zawiera również propozycję skierowaną do tych kredytobiorców, którzy chcą i mogą spłacić kredyt przed terminem na preferencyjnych warunkach. Obowiązujące do końca 2005 roku rozwiązania przedłuża się do końca 2008 roku" - powiedział Janowski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane