Czytasz dzięki

Komitet Debat Prezydenckich: starcia kandydatów 6, 13 i 20 października

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 20-09-2005, 14:04

6, 13 i 20 października - w tych dniach Obywatelski Komitet Debat Prezydenckich zamierza zorganizować dyskusje między kandydatami na najwyższy urząd w państwie. W pierwszej z planowanych debat miałoby wziąć udział czterech kandydatów, którzy w sondażach uzyskali minimum 5 proc. poparcia. Do kolejnych przystąpiliby dwaj kandydaci, którzy przejdą do drugiej tury wyborów.

6, 13 i 20 października - w tych dniach Obywatelski Komitet Debat Prezydenckich zamierza zorganizować dyskusje między kandydatami na najwyższy urząd w państwie. W pierwszej z planowanych debat miałoby wziąć udział czterech kandydatów, którzy w sondażach uzyskali minimum 5 proc. poparcia. Do kolejnych przystąpiliby dwaj kandydaci, którzy przejdą do drugiej tury wyborów.

    Obywatelski Komitet Debat Prezydenckich powstał 22 sierpnia, powołany został przez przedstawicieli 10 instytucji i organizacji pozarządowych. Jak powiedział we wtorek sekretarz Komitetu Krzysztof Bobiński, celem tej inicjatywy jest zapoznanie wyborców z programami poszczególnych kandydatów na prezydenta. Pierwsza z debat, planowana przed pierwszą turą wyborów prezydenckich, nie miałaby sprecyzowanego tematu. Dwie kolejne poświęcone byłybysprawom zagranicznym oraz gospodarczym i społecznym.

    Bobiński podkreślił, że inicjatorzy powstania Komitetu chcą, by na trwałe wpisał się w krajobraz życia publicznego w Polsce, organizując debaty przed każdymi wyborami prezydenckimi.     

    Pierwsza debata, planowana na 6 października, toczyłaby się według Bobińskiego między Lechem Kaczyńskim (PiS), Donaldem Tuskiem (PO), Andrzejem Lepperem (Samoobrona) oraz Markiem Borowskim (SdPl). Jak argumentował, jedynie ci czterej kandydaci w przynajmniej jednym z sondaży prezydenckich przeprowadzonych po 1 sierpnia przez CBOS, OBOP, GfK Polonia lub PBS uzyskali minimum 5 proc. poparcie.

    Bobiński dodał jednak, że możliwe jest, że w debacie weźmie także udział któryś z pozostałych kandydatów - pod warunkiem że w następnych sondażach wymienionych ośrodków uzyska minimum 5 proc. poparcia. Jak dodał, wyniki ostatniego z sondaży przed pierwszą turą wyborów przedstawi 5 października CBOS.

    Bobiński poinformował, że w tej chwili toczą się rozmowy między Komitetem a TVP, która miałaby współorganizować debaty. Podkreślił, że prezes TVP Jan Dworak okazuje "dużą przychylność do tego pomysłu". Według sekretarza Komitetu, debaty te miałyby też transmitować telewizje: TVN i Polsat.

    Pomysłodawcy debat nie zwrócili się jeszcze do sztabów wytypowanych kandydatów z pytaniem, czy wezmą w nich udział. Jak zapowiedział Bobiński, nastąpi to w najbliższym czasie.

    Obywatelski Komitet Debat Prezydenckich tworzą przedstawiciele następujących fundacji: Dyplomacji Publicznej, im. Stefana Batorego, Instytutu Spraw Publicznych, Polskiej Akcji Humanitarnej, Rektorów Polskich, Unia i Polska oraz Otwartego Forum "Budowa zaufania w gospodarce rynkowej", Rady Etyki Mediów, Związku Miast Polskich i Związku Powiatów Polskich.

    Bobiński podkreślił, że Komitet wzorowany jest na działającej w Stanach Zjednoczonych Komisji ds. Debat Prezydenckich (Commission on Presidential Debates), która od 1988 organizuje debaty kandydatów na najwyższy urząd w państwie. Wyjaśnił, że instytucja ta jest sponsorowana przez firmy prywatne, w tym międzynarodowe korporacje. Sekretarz Komitetu podkreślił jednak, że na razie polska inicjatywa nie szuka sponsorów, bo koszty jejfunkcjonowania są póki co niewielkie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane