Komitet EBOR już zdecydował

Agnieszka Berger
05-07-2004, 00:00

Elektrim przeszedł już procedurę kredytową prowadzoną przez EBOR dla projektu Pątnów II. Na decyzję poczeka jednak do 7 września.

Do finału starań Elektrimu o pożyczkę z EBOR dla Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin (PAK) brakuje już tylko decyzji zarządu. Od Axela Reiserera, rzecznika EBOR, usłyszeliśmy, że komitet kredytowy banku przyjął rekomendację w sprawie kredytu, a ostateczna decyzja zapadnie na posiedzeniu zarządu, które — jak pisaliśmy wcześniej — ma się odbyć 7.09.

Axel Reiserer nie ujawnił nam treści rekomendacji, wygląda jednak na to, że wielomiesięczne starania Elektrimu o odzyskanie finansowania dla inwestycji w PAK zakończą się sukcesem.

Wprawdzie na pieniądze z EBOR (75 mln EUR) PAK może liczyć dopiero jesienią, ale wydaje się, że Elektrim ma nadzieję na wcześniejsze decyzje pozostałych członków konsorcjum kredytowego (BRE Bank, Bank BPH, Canadian Development, Kredyt Bank i West LB), które pozwolą na uruchomienie części kredytu (łącznie około 300 mln EUR). Kolejny zastrzyk gotówki, na jaki może liczyć PAK, to obiecana pożyczka z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, która ma wynieść 226 mln zł.

Cała inwestycja Pątnów II (budowa bloku energetycznego o mocy 460 MW) ma kosztować PAK około 570 mln EUR. Spółka zaangażowała już w projekt około 200 mln EUR własnych środków, z których część pochodziła z podniesienia kapitału przez Elektrim.

Realizacja inwestycji Pątnów II była jednym z warunków umowy prywatyzacyjnej PAK. Jej niezrealizowanie w wyznaczonym w umowie terminie (przesuniętym ostatecznie o 15 miesięcy, do 1 lipca 2006 r.) — przynajmniej teoretycznie — wiązałoby się z koniecznością zapłacenia przez Elektrim potężnych kar skarbowi państwa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Berger

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Komitet EBOR już zdecydował