Komitet strajkowy: głodówka zakończona, pogotowie strajkowe trwa

20-12-2003, 20:38

PAP: Krajowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy kolejarzy zadecydował o zakończeniu w sobotę strajku głodowego w całej Polsce. Utrzymano pogotowie strajkowe. Jednocześnie komitet zapowiedział, że nie podpisze porozumienia zaproponowanego przez stronę rządową, dotyczącego regionalizacji i restrukturyzacji PKP.

Po godz. 18 w sobotę głodówkę zawiesili kolejarze z Gdyni.

Porozumienie z rządem podpisało w piątek sześć związków zawodowych, nie należących do KKPS. Dotyczy ono regionalizacji i restrukturyzacji PKP, które przez cały czas protestu było

negocjowane z rządem. Pozostałe związki mają czas na podjęcie decyzji do poniedziałku (KKPS zrzesza 11 z 24 związków zawodowych kolejarzy). Minister infrastruktury Marek Pol zapowiedział, że jeżeli nie podpiszą porozumienia, to nie wejdzie ono w życie, a strona rządowa podejmie rozmowy ze związkami spoza KKPS.

Z podpisania porozumienia jest zadowolony wicepremier Jerzy Hausner. W sobotę w Katowicach podkreślił, że porozumienie straci moc, jeżeli kolejarze przystąpią do strajków. Według Hausnera, strajki kolejarzy przyspieszyły uzgodnienia z samorządami wojewódzkimi, dotyczące regionalizacji.

Porozumienie oznacza, że w ciągu najbliższych miesięcy o tym, jakie pociągi mają jeździć, będą decydowały samorządy; to one będą przekazywały pieniądze na kolej. Wicepremier zaznaczył, że w trakcie negocjacji związkowcy uzyskali zapewnienie, że pociągi, które w nowym rozkładzie jazdy zostały zawieszone, wznowią kursowanie. Dodatkowe gwarancje uzyskały też samorządy.

Z kolei wiceminister infrastruktury Maciej Leśny jest zaskoczony stanowiskiem części kolejarzy, którzy odrzucili w sobotę możliwość porozumienia z rządem i zapowiedział, że dalszych ustępstw ze strony rządu już nie będzie. Dodał, że porozumienie zacznie obowiązywać dopiero po zawieszeniu wszelkich akcji protestacyjnych na kolei.

Przewodniczący Rady Sekcji Krajowej Kolejarzy NSZZ Solidarność Stanisław Kogut zadeklarował, że nie będzie strajków i protestów na kolei w czasie Świąt Bożego Narodzenia.

Pogotowie strajkowe ma zostać utrzymane do zakończenia procesu uchwalania budżetu państwa na 2004 r., kiedy to okaże się, czy obiecana kwota 550 mln zł, przeznaczona na kolejowe przewozy regionalne, zostanie utrzymana.

Związkowcy nie akceptują rządowego projektu regionalizacji. Twierdzą, że nie był z nimi konsultowany, a przez to nie może zostać uzgodniony.

"Projekt rządowy zakłada, że funkcje operatora zamawiającego i wykonawcy mają przejąć od spółki +Przewozy Regionalne+ samorządy. Słabe województwa będą zmuszone do likwidacji nierentownych połączeń" - powiedział PAP ekspert komitetu protestacyjnego i członek Polskiego Lobby Przemysłowego, Paweł Soroka.

Związkowcy nie akceptują także zawartego w projekcie pomysłu włączenia pociągów międzywojewódzkich do PKP Intercity Spółka z o.o., ponieważ uważają, że pogorszy to kondycję finansową dobrze prosperującej spółki Intercity i doprowadzi do likwidacji przewozów międzywojewódzkich.

Koleje miały otrzymać w przyszłym roku 1 mld 138 mln zł, z czego 538 mln zł na pasażerskie przewozy regionalne. Pieniądze pochodziłyby od samorządów, z funduszy strukturalnych i budżetu państwa. Około 100 mln zł miała zapewnić sprzedaż oraz dzierżawa nieruchomości PKP. Strona rządowa potwierdziła w piątek zapewnienie o zagwarantowaniu PKP 538 mln zł.

Dodatkowo w piątek Sejm przyznał 550 mln zł na przewozy regionalne PKP w przyszłorocznym budżecie.

W środę rozpoczęły się rozmowy kolejarzy z rządem, ale w czwartek - kiedy nie osiągnięto porozumienia - kolejarze podjęli decyzję o strajku generalnym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Komitet strajkowy: głodówka zakończona, pogotowie strajkowe trwa