Kommiersant: Polska nie dopuściła do zbliżenia Rosji i UE

(Marek Druś)
opublikowano: 24-11-2006, 09:21

Polska nie dopuściła do zbliżenia Rosji i Unii Europejskiej - ocenia w piątek dziennik "Kommiersant", informując o zablokowaniu przez Warszawę unijnego mandatu, niezbędnego do rozpoczęcia negocjacji w sprawie nowego porozumienia Rosji z UE.

Polska nie dopuściła do zbliżenia Rosji i Unii Europejskiej - ocenia w piątek dziennik "Kommiersant", informując o zablokowaniu przez Warszawę unijnego mandatu, niezbędnego do rozpoczęcia negocjacji w sprawie nowego porozumienia Rosji z UE.

Gazeta przewiduje, że piątkowy szczyt Rosja-UE w Helsinkach "może okazać się najbardziej nieudanym w historii stosunków między Rosją i Europą". "Strony liczyły, że w stolicy Finlandii poinformują o rozpoczęciu negocjacji nowej umowy o partnerstwie i współpracy" - wyjaśnia.

Według dziennika, "na Kremlu z dokumentem tym wiązano ogromne nadzieje i nawet proponowano nazwać go porozumieniem o strategicznym partnerstwie".

"Jednak Polska nałożyła weto na rozpoczęcie rozmów i mimo nacisków z obu stron odmówiła jego wycofania. W odpowiedzi Rosja zagroziła wszystkim krajom UE sankcjami, podobnymi do tych, które zastosowała wobec Polski" - pisze "Kommiersant".

"W efekcie szczyt, który do niedawna był planowany jako demonstracja sukcesów rosyjskiej dyplomacji, może przekształcić się w kłótnię obejmującą szeroki krąg problemów" - dodaje.

"Kreml jest skrajnie zirytowany polskim wetem" - ocenia dziennik. "W tym roku kierunek europejski był najważniejszy w rosyjskiej polityce zagranicznej. Moskwa pokłóciła się z Waszyngtonem i doszła do wniosku, że to Europa jest jej najbardziej perspektywicznym partnerem" - tłumaczy.

"Szczyt w Helsinkach (...) miał być największym osiągnięciem rosyjskiej dyplomacji na arenie międzynarodowej w 2006 roku. Oczekiwania były tak duże, że przeszkoda w postaci Polski okazała się dla Moskwy wyjątkowo przykra" - konstatuje "Kommiersant".

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Kommiersant: Polska nie dopuściła do zbliżenia Rosji i UE