Kommiersant: Szczyt Rosja-UE na tle burzliwych zmian w Niemczech i Polsce

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 04-10-2005, 09:28

Rosyjska gazeta "Kommiersant" zwróciła we wtorek uwagę, że szczyt Rosja-Unia Europejska w Londynie "odbywa się na tle burzliwych przemian politycznych w samej Europie".

Rosyjska gazeta "Kommiersant" zwróciła we wtorek uwagę, że szczyt Rosja-Unia Europejska w Londynie "odbywa się na tle burzliwych przemian politycznych w samej Europie".

 "Chodzi o zbliżającą się zmianę politycznych epok, którą jednocześnie przeżywają uosabiające starą Europę Niemcy i nieformalna przywódczyni nowej Europy - Polska" - wyjaśnia moskiewski dziennik.

"Praktycznie nieuniknione jest odejście starego przyjaciela Władimira Putina - kanclerza (Gerharda) Schroedera i dojście do władzy w Warszawie prawicowych konserwatystów, domagających się zaostrzenia polityki Unii Europejskiej wobec Rosji" - pisze "Kommiersant".

Zdaniem gazety, zmiany te to "dodatkowy czynnik, mogący utrudnić rosyjskiej dyplomacji rozwiązywanie zadań stojących przed nią na odcinku europejskim".

"W zaistniałej sytuacji Moskwa powinna podjąć próbę ucieczki do przodu. Londyński szczyt to idealna ku temu okazja" - uważa "Kommiersant".

W innym materiale, poświęconym szczytowi Rosja-UE i wizycie Putina w Wielkiej Brytanii, dziennik prognozuje, że rosyjski prezydent postara się wykorzystać pobyt w Londynie do międzynarodowej promocji projektu Gazociągu Północnego.

Według "Kommiersanta", gospodarz Kremla "zaprosi - na razie bez konkretów - europejskie koncerny do udziału w budowie (tej magistrali)".

"Kierownictwo Gazpromu nie ma nic przeciwko włączeniu do tego projektu innych inwestorów. Tym bardziej, że zwiększone zainteresowanie rosyjskim gazociągiem w danej chwili jest podstawowym i najskuteczniejszym argumentem w politycznym dialogu rosyjskiego prezydenta z europejskimi partnerami" - pisze "Kommiersant".

Jerzy Malczyk

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane