Komornicy muszą być równie skuteczni, co rozważni

Andrzej Kulągowski
24-08-2006, 00:00

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt nowelizacji dwóch ważnych ustaw — o komornikach sądowych i egzekucji oraz kodeksu postępowania cywilnego (k.p.c). Ideą tej nowelizacji jest wyposażenie komorników w bardziej skuteczne instrumenty prawne.

Nowelizacja kodeksu, która z pewnością ucieszy przedsiębiorców, polegać ma głównie na: wprowadzeniu zamkniętego katalogu czynności komorniczych, wobec których przysługuje skarga — co powinno uniemożliwić celowe opóźnianie postępowania; zdyscyplinowaniu uczestników i stron postępowania dzięki wprowadzeniu wysokich grzywien za nieudzielanie informacji lub niewykonywanie zajęć komorniczych; obniżeniu cen wywoławczych ruchomości i nieruchomości.

Zmiany w ustawie o komornikach sądowych i egzekucji, zmierzające do zwiększenia liczby komorników są zasadne, ale nad ich szczegółami warto jeszcze popracować. Wprowadzenie prawa wyboru komornika w całym kraju, niezależnie od siedziby kancelarii, spowoduje przekroczenie pewnej „masy krytycznej”. Komornik może przestać być obiektywnym funkcjonariuszem publicznym, a stanie się prywatnym egzekutorem długów, chociaż mającym do dyspozycji aparat państwa. Komornicy bez doświadczenia zawodowego i życiowego łatwo mogą zostać zmanipulowani i stracić obiektywizm, nastawiając się na zysk. W kraju o wielkim bezrobociu i powszechnych problemach firm z płynnością finansową może to spowodować nieodwracalne szkody i zniszczenie niejednego przedsiębiorcy. Dlatego konieczna jest rzetelna ocena przyczyn bezskutecznych egzekucji i przeprowadzenie symulacji, aby zapobiec szkodliwym skutkom ubocznym nowelizacji ustawy.

Andrzej Kulągowski, komornik sądowy

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Andrzej Kulągowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Komornicy muszą być równie skuteczni, co rozważni