Komorowski: jest porozumienie ws. tekstu uchwały dot. komisji

PAP
opublikowano: 22-01-2009, 20:03

Kluby parlamentarne porozumiały się co do tekstu uchwały dotyczącej powołania w Sejmie komisji śledczej w sprawie zabójstwa Krzysztofa Olewnika - poinformował w czwartek wieczorem dziennikarzy marszałek Sejmu Bronisław Komorowski.

"Jest porozumienie w sprawie komisji śledczej. Udało się uzgodnić tekst z wszystkimi czterema klubami" - powiedział Komorowski.

Projekty uchwał w sprawie powołania komisji śledczej przygotowali: marszałek Sejmu oraz kluby PiS i PO.

Po telefonicznych konsultacjach kluby zgodziły się na tekst, który zaproponował Komorowski. Został on jednak uzupełniony poprawkami.

Do zakresu działań komisji - zgodnie z obecnym projektem - ma należeć zbadanie prawidłowości działań organów państwa w związku z porwaniem i zabójstwem Olewnika. Komisja będzie badała też okoliczności trzech samobójczych śmierci wśród sprawców uprowadzenia i zabójstwa Olewnika.

Chodzi Roberta Pazika (skazanego na dożywocie), którego w poniedziałek rano znaleziono powieszonego w celi płockiego Zakładu Karnego; Wojciecha Franiewskiego, uznawanego za herszta bandy, który powiesił się w czerwcu 2007 roku (zanim usłyszał od prokuratora zarzut kierowania zbrodnią) oraz Sławomira Kościuka, również skazanego na dożywocie, który w kwietniu 2008 r. popełnił samobójstwo w celi.

Zgodnie z projektem, komisja zajmie się też sprawdzaniem działań służby więziennej, policji i prokuratury w zakresie wykonywania tymczasowego aresztowania i kary pozbawienia wolności wobec osób aresztowanych i skazanych w związku z zabójstwem.

Komorowski zapowiedział, że w piątek prezydium Sejmu (marszałek i wicemarszałkowie) przyjmie formalnie projekt uchwały. Zostanie on zgłoszony następnie w Sejmie jako propozycja tego gremium.

Początkowo PiS domagało się, by komisja liczyła 11 posłów, PO natomiast chciała, by liczyła ona siedem osób. Według Komorowskiego w projekcie uchwały będzie zapisane, że śledczych będzie siedmiu.

Szef klubu PiS Przemysław Gosiewski mówił jednak dziennikarzom w czwartek wieczorem, że nad liczebnością komisji będzie można się jeszcze zastanawiać podczas prac legislacyjnych nad projektem uchwały.

Z tego m.in. powodu nie ma jeszcze porozumienia co do kształtu personalnego komisji, nie zostanie ona powołana na obecnym posiedzeniu Sejmu.

"Rozsądek podpowiada, aby dać czas klubom czas na wypracowanie składu osobowego komisji" - podkreślił Komorowski.

Marszałek przewiduje, że komisja zostanie powołana na najbliższym posiedzeniu Sejmu, które rozpoczyna się 11 lutego. Według Komorowskiego, w ciągu tygodnia od przegłosowania uchwały komisja może zacząć pracować.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane