Komorowski: Sejm znowelizuje ustawę o NBP

PAP
opublikowano: 19-05-2010, 10:50

Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski poinformował w środę, że otrzymał notyfikację Europejskiego Banku Centralnego w  sprawie nowelizacji ustawy o NBP. Nowelizacja najpewniej zostanie przyjęta podczas tego posiedzenia Sejmu.

"Zostaną zakończone prace nad nowelą, gdyż uzyskaliśmy notyfikację EBC, co oznacza, że może być ona dokończona. Będzie ona stabilizowała sytuację w banku likwidując lukę prawną związaną z I wiceprezesem i jego obowiązkami" - powiedział na konferencji w Sejmie Komorowski.

Na początku maja marszałek zwrócił się do EBC wydanie opinii w sprawie projektu noweli ustawy o NBP.

Projekt przygotowany przez PO precyzuje, że po upływie 6-letniej kadencji prezesa NBP, pełni on swoje obowiązki do czasu przejęcia ich przez nową osobę wybraną na to stanowisko. Natomiast w przypadku śmierci prezesa, jego rezygnacji lub odwołania "pierwszy zastępca prezesa NBP pełni obowiązki prezesa NBP do czasu objęcia obowiązków przez nowego prezesa".

Obecna ustawa precyzuje, że kadencja prezesa NBP wygasa po upływie okresu sześcioletniego, w razie śmierci, złożenia rezygnacji lub odwołania, jednak kwestię przejmowania jego obowiązków reguluje tylko jeden przepis, który brzmi: "Prezesa NBP w czasie jego nieobecności zastępuje wiceprezes NBP - pierwszy zastępca Prezesa NBP".

Projekt doprecyzowuje "reguły zastępowania prezesa NBP w odniesieniu do poszczególnych przyczyn zakończenia kadencji dotychczasowego piastuna tego organu".

Prezes Narodowego Banku Polskiego Sławomir Skrzypek zginał 10 kwietnia w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. Jego obowiązki w NBP i RPP przejął pierwszy zastępca - Piotr Wiesiołek. Pojawiły się jednak opinie konstytucjonalistów, że nie może on przewodniczyć RPP i zwoływać posiedzeń Rady, czy też brać udziału w głosowaniach, bo nie pozwala mu na to ani ustawa o NBP, ani konstytucja.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Banki / Komorowski: Sejm znowelizuje ustawę o NBP