Kompania między młotem a kowadłem

Anna Bytniewska
opublikowano: 04-12-2006, 00:00

Sukcesy Ciechu powinny cieszyć Kompanię Węglową, ale humory psują jej resorty skarbu i gospodarki. Na efekty przepychanek czekają natomiast Rosjanie.

Ciech sfinalizował trzy strategiczne transakcje. W piątek fetowano zgodę Rady Ministrów na zakup przez Ciech 80-procentowych pakietów akcji Zachemu i Sarzyny oraz zakończenie sukcesem trudnej walki o 93 proc. akcji rumuńskiego producenta US Govora. Za polskie spółki Ciech zapłaci w sumie 324 mln zł. Będzie miał dzięki temu czołową pozycję na krajowym rynku żywic oraz TDI. Na akcje Govory będzie musiał wydać 9,2 mln EUR. Wówczas stanie się liderem na rynku sody w Europie Środkowej. Już obecnie Ciech jest jedynym producentem sody w Polsce wykorzystywanej m.in. przez przemysł szklarski. Pojawiają się jednak sygnały, że skarb, kontrolujący obecnie Ciech przez Kompanię Węglową (KW), nie musi być tym, który skonsumuje profity z akwizycji.

Wołanie o pomoc

Pakiet 36,7 proc. akcji Ciechu jest bowiem stawką w grze o byt Kompanii Węglowej. W marcu 2006 r. węglowa spółka zaciągnęła kredyt na spłatę 270 mln zł długów pod zastaw akcji Ciechu wartych w chwili wniesienia 284 mln zł (obecnie ponad 640 mln zł). Od 1 lutego 2007 r. rusza spłata tego kredytu rozłożona na miesięczne raty wynoszące 13 mln zł. Szczęściem w nieszczęściu dla ministra skarbu jest to, że kredytu udzielił PKO BP kontrolowany przez państwo w ponad 51 proc., ale pozostała część akcji banku jest w obrocie giełdowym. Powagi sprawie nadaje to, że pod koniec września tego roku strata KW wyniosła już 50 mln zł. Tutaj zaczyna się problem dla skarbu państwa, bo węglowa spółka daje pracę 67,3 tys. osób, a ciążą na niej również inne zobowiązania (1,7 mld zł wobec ZUS).

— Skierowaliśmy do ministra skarbu wniosek o dokapitalizowanie kwotą 416 mln zł, wskazując na konieczność spłaty zaległych zobowiązań przejętych po spółkach węglowych. Zobowiązania mamy przeterminowane, więc gotówka jest nam bardzo potrzebna. Jeżeli jej nie otrzymamy, wystąpimy do ministra skarbu o zgodę na sprzedaż akcji Ciechu — mówi Zbigniew Madej, rzecznik Kompanii Węglowej.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Nie oddamy

Walnym Kompanii Węglowej jest minister gospodarki.

— Wszystkie decyzje, dotyczące Ciechu, muszą zapadać w porozumieniu z ministrem skarbu. Nie mamy nic przeciwko sprzedaży akcji Ciechu, jeżeli tylko minister skarbu to zaaprobuje — twierdzi Paweł Poncyljusz, wiceminister gospodarki.

Tymczasem Wojciech Jasiński, minister skarbu, nie zamierza pozbywać się kontroli nad cennym aktywem, jakim jest Ciech, który ostatnio jeszcze urósł w siłę.

— Jeżeli dokapitalizowuje się jakieś przedsiębiorstwo akcjami innego przedsiębiorstwa, to można stracić na nim kontrolę. Kompania, kiedy otrzymywała akcje Ciechu, nie deklarowała ich szybkiego zbycia. Nie zgodzimy się na ich sprzedaż — podkreśla Wojciech Jasiński.

Trudny wybór

Zdaniem Pawła Poncyljusza, KW będzie więc musiała sprzedać Południowemu Koncernowi Energetycznemu kopalnię Bolesław Śmiały. Jednak przedstawiciele KW nie palą się do tego.

— Ta kopalnia przynosi nam zyski — podkreśla Zbigniew Madej.

Wiceminister gospodarki wie swoje.

— Dzisiaj zyski, ale jeżeli nie będzie dokapitalizowania, to w ciągu kilku lat kopalnia może zaprzestać wydobycia. Będę więc forsował jej sprzedaż — mówi Paweł Poncyljusz.

Wygląda więc na to, że KW, Ministerstwo Skarbu Państwa i Ministerstwo Gospodarki będą musiały wypracować konsensus. Do lutego czasu jest niewiele. Opóźnienie spłaty kredytu przez KW teoretycznie może skłonić PKO PB do postawienia kredytu w stan natychmiastowej wymagalności i przewłaszczenia akcji Ciechu. Bank może je wystawić na sprzedaż. Ucieszyłoby to z pewnością Rosjan. Spółka Russkaja Sodowa Kompanija rok temu miała chrapkę na akcje Ciechu, które ostatecznie otrzymał węglowy holding. Wiemy, że także teraz nie pogardziłaby tak łakomym kąskiem. Tym bardziej że nieoficjalnie mówi się, że ma już w Polsce swój przyczółek — spółkę Sodexpo.

— Russkaja Sodowa Kompanija jest już obecna na naszym rynku i nie po to, by tracić pieniądze. Polski rynek ma być dla Rosjan krokiem na Zachód — mówi znawca branży, proszący o anonimowość.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bytniewska

Polecane